Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika imprez: Niemcy w GOP
(29-30.04.2001)Górnośląsko-dąbrowska sieć tramwajowa jest jak wiadomo dość unikatowa, stąd spore zainteresowanie nią ze strony miłośników z kraju i zagranicy. Od czasu do czasu grupa hobbystów wynajmuje tramwaj i objeżdża nim wybrany fragment sieci tramwajowej. W kwietniu 2001 roku taką formę zwiedzania wybrała grupa miłośników z Europy Zachodniej (głównie z Niemiec, ale także z Holandii, Anglii i Szwecji). Członkowie Klubu obsługiwali przejazd służąc swoją wiedzą na temat tramwajów oraz pilnując, aby przejazd przebiegał sprawnie.

Pierwszego dnia zaplanowano przejazd po wschodniej części regionu. Specjalnie na tę okazję spięto skład dwóch zmodernizowanych stopiątek 677+678 (wagony te od momentu trafienia do remontu nie jeździły razem). W planie przejazdu uwzględniono zwiedzanie dwóch zajezdni - Zawodzie i Będzin oraz przejazd do Wojkowic i Dąbrowy Górniczej.

Następniego dnia ruszyliśmy na podbój zachodniej części sieci. Tym razem podróż odbywała się przy pomocy dwóch wagonów - specjalnie na tę okazję odmalowanego na kremowo-czerwono "kancioka", czyli 102N 8 (z naklejonym oryginalnym numerem 150) oraz liniowego 102Na 155. Jak wiadomo "nie ma świętowania bez zatrzymania" i w "kancioku" uszkodził się pantograf. Został jednak naprawiony i wagon dołączył do imprezy. Wśród atrakcji dnia przewidziano m.in. przejazd N-ką na linii 38 (tu obecny był wagon 954), następnie zwiedzanie zajezdni Stroszek i Gliwice. Po drodze dwukrotnie (na Bobrku i w Zaborzu) spotkaliśmy się z wahadłowymi składami 2x111N obsługującymi wówczas linie 18 i 29. Na zakończenie goście zwiedzili zajezdnię Chorzów Batory, gdzie wystawiono również historyczną N-kę 1100 oraz podbijarkę torową.


Relację sporządził: Jakub Jackiewicz.

fot. Jakub Jackiewicz
Zajezdnia Zawodzie

fot. Jakub Jackiewicz
Pętla końcowa w Żychcicach

fot. Jakub Jackiewicz
Bobrek Osiedle Pod Brzozami - w oczekiwaniu na 111N

fot. Jakub Jackiewicz
Zajezdnia Gliwice

fot. Jakub Jackiewicz
Zabytkowy aparat fotograficzny jednego z uczestników wycieczki

fot. Jakub Jackiewicz
Zaborze, pętla Lompy

fot. Jakub Jackiewicz
Koszutka, Pętla Słoneczna

© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.