Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika imprez: Sylwester 2002/03 - Pożegnanie PKT Katowice
(31.12.2002/1.01.2003)Tradycją stało się już witanie Nowego Roku na szynach. Celem urozmaicenia imprezy (jeździliśmy już N-ką i Kanciokiem) tym razem pożyczyliśmy z Ośrodka Szkolenia Motornicznych stopiątkę - ale nie taką całkiem zwykłą, lecz wyposażoną m.in. w charakterystyczne szyberdachy służące do podglądania sieci trakcyjnej. Mowa o wagonie z numerem 3. Impreza ta była również pożegnaniem państwowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Tramwajowej w Katowicach - które od 1 stycznia 2003r. przekształcone zostało w spółkę skarbu państwa pod nazwą Tramwaje Śląskie.

Punktualnie o 23:02 zgodnie z rozkładem jazdy wyruszyliśmy z zajezdni Chorzów Batory na trasę. Celem pierwszego etapu naszej podróży była pętla w Chebziu - po drodze zwiedziliśmy deptak na chorzowskiej ulicy Wolności, rozkopane centrum Świętochłowic i klimatyczne osiedla familoków w Chropaczowie i Lipinach.

W Chebziu, w towarzystwie pani regulator ruchu powitaliśmy Nowy 2003 Rok. Po wzniesieniu toastów wyruszyliśmy w dalszą drogę na zachód - pod ciasnymi chebziańskimi tunelikami odbył się jeden z licznych fotostopów.

Minęliśmy Rudę Południową, później Zabrze i znaleźliśmy się w centrum Gliwic. Stamtąd udaliśmy się na pętlę w Wójtowej Wsi i po krótkim odpoczynku ruszyliśmy z powrotem. Przez ulicę Zwycięstwa w centrum Gliwic przedefilowaliśmy lewym torem - budząc zdziwienie nielicznych o tej porze kierowców.

W Zabrzu wjechaliśmy na trasę linii 3 - odwiedziliśmy obie pętle tej linii: w Makoszowach i Mikulczycach. Obie te pętle pokonaliśmy "pod prąd", czyli odwrotnie niż zwykłe liniowe tramwaje.

Później czas było już wracać do Katowic - z Chebzia do Chorzowa dla odmiany pojechaliśmy trasą linii 9 przez Nowy Bytom, Wirek i Bykowinę - po drodze mijaliśmy już pierwsze dzienne tramwaje. W Chorzowie wstąpiliśmy pod Konstal - niestety zalodzone i zasypane torowisko na ulicy Metalowców uniemożliwiło nam wjazd pod samą bramę zakładu.

Z Chorzowa pomknęliśmy trasą "szybkiego" tramwaju do Katowic i o godz.6:28, jako ostatni pociąg w historii uruchomiony przez PKT Katowice, zjechaliśmy do zajezdni Zawodzie.


Relację sporządził: Jakub Jackiewicz.

fot. Jakub Jackiewicz
Pierwszy fotostop - Chorzów, ul. Wolności

fot. Krzysztof Bojda
Fajerwerki noworoczne w Chebziu

fot. Jakub Jackiewicz
W tunelikach na Chebziu nocą jest niesamowicie

fot. Krzysztof Bojda
Na Rynku w Chorzowie

fot. Krzysztof Bojda
Dojeżdżamy do katowickiego Rynku

ze zb. Krzysztofa Bojdy
Pamiątkowe zdjęcie na ul. Metalowców

© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.