Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika imprez: Sylwester z Ikarusem
(31.12.2003/1.01.2004)Jak co roku, KMTM zorganizował okolicznościowy przejazd sylwestrowo-noworoczny. W tym roku, dla urozmaicenia, pojechaliśmy autobusem (ostatnie trzy lata związane były z tramwajami). Autobus podstawiała firma pana Henryka Zagozdy, a ostatecznie pojechaliśmy Ikarusem 280.03 nr 006 (SRS H501) (planowany był 280.64 nr 010, ale wyszło jak wyszło).

Pierwszy etap podróży wiódł pod dworzec kolejowy w Chebziu. Następnie pojechaliśmy do Kochłowic pokonując w Nowym Bytomiu niewielki objazd. W Kochłowicach na pętli przy kopalni Śląsk powitaliśmy Nowy Rok. Po kilkunastu minutach zjawili się kopalniani ciecie informując nas, że to teren kopalni i, że fotografujemy "w kierunku zakładu" co jest oczywiście absolutnie zabronione i mamy sobie jechać na inną pętlę. Nie przekonali nas jednak swoją argumentacją i po chwili sobie poszli ;-)

Z Kochłowic, już w 2004 roku, pojechaliśmy na pętlę w Chorzowie Batorym, gdzie minęła nas bytomska nocka 139 (M11-7343) wioząca oczywiście powietrze. Stamtąd przez Osiedle Witosa zajechaliśmy pod Elkop, jednak zatrzymaliśmy się dopiero przy przejeździe kolejowym na ulicy Maronia, gdzie był kolejny fotostop, a stamtąd mijając hajducką zajezdnię tramwajową skierowaliśmy się w stronę Chorzowa II, a stamtąd do Chorzowa Starego. Wiadukt na ulicy Legnickiej okazał się jednak zbyt niski jak na nasze potrzeby (woleliśmy nie ryzykować starcia dachu naszego Ikara ze stropem wiaduktu) i pojechaliśmy objazdem przez Maciejkowice. Później z uwagi na pewne potrzeby socjalne kierowcy i jego towarzyszki zawinęliśmy na ulicę Siemianowicką (w kierunku Metalowców), na końcu której znajduje się mała pętelka z widokiem na zabudowania Elektrowni Chorzów.

Z Chorzowa Starego skierowaliśmy ku najważniejszemu punktowi programu, czyli chorzowskiemu Planetarium. Autobusy miejskie nie jeżdżą tam już kilkanaście lat, a droga do Planetarium to wyjątkowo klimatyczna aleja parkowa. Z Planetarium - do Katowic. Ale po drodze jeszcze Węzłowiec, Józefowiec i ulica Stęślickiego. Później dworzec autobusowy, gdzie wcieliliśmy się na chwilę w śp. N/1, a następnie kurs pod biurowiec WPK na Wita Stwosza. Stamtąd pojechaliśmy w okolice lotniska Muchowiec i przez Osiedle Paderewskiego pod Wydział Transportu Politechniki Śląskiej. Ponieważ było jeszcze trochę czasu zdecydowaliśmy się jeszcze odwiedzić katowicki Rynek - kolejny fotostop odbył się więc centralnie na środku Rynku na przystanku 6/16 w kierunku Słonecznej i Bytomia. Potem podjechaliśmy na Stawową, gdzie stojąc na przystanku 820/830 jako "C Gliwice Plac Piastów" usłyszeliśmy hasło dnia (a raczej nocy): "C? To jakiś PKS chyba", które wypowiedziała jakaś zabłąkana pasażerka :-). Ze Stawowej jako "C Zjazd do zaj. Chebzie" pomknęliśmy Drogową Trasą Średnicową do tejże zajezdni, gdzie w okolicach 5 nad ranem impreza zakończyła się.

Podziękowania dla pana Zagozdy, kierowcy i pozostałych osób, które pomogły przy organizacji.


Relację sporządził: Jakub Jackiewicz.

fot. Jakub Jackiewicz
Przed zabytkowym dworcem kolejowym w Chebziu

fot. Jakub Jackiewicz
"Nie wolno fotografować w kierunku zakładu!" - na sympatycznej pętli przy KWK Śląsk w Kochłowicach powitaliśmy Nowy Rok

fot. Krzysztof Bojda
Chorzów Batory, ul. Maronia

fot. Jakub Jackiewicz
Chorzów II, ul. Krzyżowa

fot. Adam Muth
Chorzów Stary, ul. Siemianowicka (w tle Elektrownia Chorzów)

fot. Jakub Jackiewicz
Chorzów - WPKiW, droga do Planetarium

fot. Jakub Jackiewicz
Chorzów - WPKiW, parking przy Planetarium Śląskim

fot. Jakub Jackiewicz
Katowice, ul. Wita Stwosza - przy biurowcu WPK Katowice

ze zb. Krzysztofa Bojdy
Pamiątkowe zdjęcie uczestników imprezy

fot. Krzysztof Bojda
Katowice Rynek - udajemy zatramwaj

© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.