Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika wydarzeń w Klubie - rok 2000


Dzieje Klubu w roku 2000

Pierwsze zebranie odbyło się w niedzielę 16 stycznia. Na zebraniu tym powołaliśmy do życia Sekcję Historyczną Klubu, która ma zajmować się zbieraniem i opracowywaniem materiałów z historii komunikacji w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Dyskutowaliśmy również nad projektowaną postacią naszej strony WWW. Zastanawialiśmy się wstępnie nad programem organizowanych przez nas w 2000 roku imprez dla miłośników komunikacji miejskiej.

W nocy z 29/30 stycznia zorganizowaliśmy imprezę "Zimowa nocna podróż bez spalin". Zapowiadało się atrakcyjnie - i tak w końcu było, lecz doświadczyliśmy zupełnie innych przeżyć niż się spodziewaliśmy.

5 lutego odbyła się kolejna impreza - objazd sieci GOP tramwajami liniowymi pod hasłem "Bankami po GOPie". Pogoda dopisywała przeciętnie, lecz cóż to za problem dla rasowych miłośników...

Kolejne zebranie odbyliśmy 20 lutego. Omówiliśmy na nim zorganizowane w tym roku imprezy i przedyskutowaliśmy wstępny plan na resztę roku. Podjęliśmy starania o objęcie ochroną zabytku techniki, jakim było demontowane właśnie - jedyne w kraju - jednopoziomowe skrzyżowanie zelektryfikowanej linii kolejowej z linią tramwajową w Sosnowcu Dańdówce. Omawialiśmy tworzony na potrzeby miłośników indeks artykułów w czasopismach. Postanowiliśmy zorganizować na kolejnym zebraniu giełdę biletów komunikacji miejskiej.

Następne spotkanie odbyło się 19 marca. Część klubowiczów przybyła nieco niewyspana (w sobotę w Bydgoszczy była impreza tramwajowa...). Na zebraniu ustaliliśmy wzór legitymacji klubowej. Opracowaliśmy ostateczny plan imprez na rok 2000, podjęliśmy starania o przejęcie kilku tramwajowych słupków przystankowych, które w ramach "modernizacji" wymieniało właśnie KZK GOP. Odbyła się również pierwsza giełda biletowa dla klubowiczów.

Podczas czwartego zebrania, 16 kwietnia, powołaliśmy do życia kolejną sekcję Klubu - Sekcję Utrzymania, która ma się zajmować konserwacją pamiątek związanych z miejskim transportem zbiorowym - zarówno będących w posiadaniu klubu, jak i znajdujących się na terenie miast GOPu. Odbyła się również prezentacja czapek klubowych, które wreszcie udało nam się uszyć.

29 kwietnia w naszym klubie szykowało się wielkie święto - Skarbniczka, Iwona Gębal miała wziąć ślub z Przewodniczącym, Rafałem Bąkiem. Taka uroczystość nie mogła się oczywiście obyć bez akcentów transportowych - Państwa Młodych do ślubu musiała zawieźć eNka (rzecz jasna, bez reklam). W związku z tym 28 kwietnia leciwy pojazd w asyście członków klubu został sprowadzony z Bytomia. Przez całą drogę wagon 954 ubezpieczany był również przez Państwa Narzeczonych, robiących zdjęcia z samochodu... W Ten Wielki Dzień wóz 954 wyjechał o poranku z Hajduk z tablicami "Nowożeńcy". W środku - Państwo Młodzi, zaproszeni goście i klubowy konduktor. "Przewóz na zlecenie Iwony i Rafała" zakończył się wymianą obrączek w USC Katowice.

Już dzień później, kolejna impreza: 30 kwietnia upłynął nam pod znakiem obchodów "Dni Ziemi" - specjalny, bezpłatny tramwaj z czteroosobową obsadą klubową mknął po torowiskach Zagłębia Dąbrowskiego. Był to pierwszy pociąg specjalny uruchamiany na nasz wniosek, który przewoził zwykłych pasażerów.

Na zebraniu, 21 maja, podstawowym tematem był bulwersujący fakt wycięcia przez KZK GOP, pomimo złożonych obietnic, ostatniego słupka ze znakiem T, znajdującego się w Siemianowicach Śląskich. Zawiązaliśmy również Zespół Pocztówkowy, w ramach którego wyszukiwać będziemy znajdujące się w sprzedaży kartki pocztowe z tramwajami, autobusami itp.

Kolejny raz spotkaliśmy się 18 czerwca na drugim Walnym Zgromadzeniu Członków. Przyjęliśmy wzór legitymacji klubowej, głosowaliśmy nad przystąpieniem do Polskiego Związku Modelarzy Kolejowych i Miłośników Kolei (nikt nie był za). Dyskutowaliśmy też o kolejnych likwidacjach przejazdów kolejowych przez tory tramwajowe w Sosnowcu. Rozpoczęliśmy prace nad rocznikiem komunikacji - "Transport miejski GOP - 2000".

8 lipca zorganizowaliśmy imprezę "Katowice - Tychy - Pszczyna 2000". Dwa Jelcze - czerwony autobus i zielony trolejbus wyjechały na wycieczkę: autobusem przejechaliśmy najdłuższą linię byłego WPK Katowice - 31 z Pszczyny do Katowic, a trolejbusem (pomalowanym specjalnie dla nas w barwy firmowe) zwiedziliśmy całą sieć TLT Tychy. Dopisała pogoda i humory, niestety nie było zbyt wielu uczestników...

W zebraniu 16 lipca wzięli udział jedynie najaktywniejsi członkowie klubu - środek wakacji po raz kolejny nie okazał się dobrym momentem na spotkanie.

Zebranie 20 sierpnia odbyło się już normalnie - było wielkie dzielenie się wrażeniami (i biletami) z wakacji... Po dyskusji powołaliśmy kolejne sekcje klubu: Modelarską, Imprez i Naukową. Rozpoczęła się reorganizacja klubu, związana ze zmianą przynależności niektórych członków do poszczególnych sekcji. Teraz już każdy może znaleźć coś dla siebie.

W dniach 21-26 sierpnia miał miejsce nasz pierwszy rajd pod hasłem "Wielotrakcyjni Pasjonaci Komunikacji 2000" - przez tydzień zwiedzaliśmy linie transportu miejskiego w regionie. Zgodnie z hasłem przewodnim, podróżowaliśmy tramwajem, trolejbusem, autobusem, koleją aglomeracyjną i wąskotorową:
- w poniedziałek zwiedzaliśmy tramwaje Zagłębiowskie (Gorolowice 2000),
- we wtorek autobusem przemierzaliśmy bezdroża północnych krańców GOPu, przejechaliśmy się również kolejką wąskotorową (Tarnowskie Góry 2000),
- w środę ponownie wsiedliśmy do tramwaju - tym razem na zachodnich krańcach Górnego Śląska (Hanysburg West 2000),
- czwartek poświęciliśmy na dokumentowanie ostatnich wakacji autobusów PKM Olkusz (Olkusz 2000),
- w piątek wybraliśmy się do Tych - były autobusy i trolejbusy (Tychy 2000),
- sobota była ukoronowaniem rajdu - zwiedzaliśmy centrum regionu - jechaliśmy wąskotorówką, wiekowym wagonem tramwajowym typu N, autobusami komunikacji zastępczej, no i oczywiście zwykłymi tramwajami (Hanysburg Ost 2000).
Podróżowaliśmy również koleją aglomeracyjną - każda impreza rozpoczynała się w Katowicach, skąd dojeżdżaliśmy do faktycznego punktu startowego.

16 września zorganizowaliśmy "Zlot Użytkowników Programu BAHN", podczas którego można było porozmawiać z zaproszonym specjalnie na tę okazję autorem programu - Janem Bochmannem, który przyjechał do nas z Drezna. Były też demonstracje własnych sieci, pokaz najstarszych wersji BAHN dla komputerów PC - no i oczywiście możliwość zarejestrowania programu. Wszystko to odbywało się w barze stylizowanym na stary tramwaj. Dodatkowe atrakcje stanowiły: przejazd pociągiem osobowym po zamkniętym dla ruchu pasażerskiego odcinku Sosnowiec Kazimierz - Sosnowiec Maczki i zwiedzanie tramwajami liniowymi sieci PKT.

Na zebraniu 17 września głównym tematem były imprezy - omawialiśmy te już odbyte, jak i przygotowywane (głównie - zbliżający się Europejski Dzień Bez Samochodu). Na zebraniu Gościem Honorowym był Jan Bochmann, twórca programu BAHN.

22 września, w Europejski Dzień Bez Samochodu, klub i Przedsiębiorstwo Komunikacji Tramwajowej w Katowicach, przy współpracy KZK GOP, zorganizowały największą z dotychczasowych imprez - na tory wyjechały jednocześnie trzy dodatkowe pociągi tramwajowe. Obsadę każdego z nich stanowili: motorniczy PKT Katowice, klubowy kierownik pociągu i konduktor oraz stewardessy z jednego z liceów. Pasażerowie legitymujący się biletem miesięcznym, bądź dowodem rejestracyjnym, otrzymywali od obsługi pamiątkowe upominki - koszulki, czapeczki, itp.

Na zebraniu 15 października przeprowadziliśmy dyskusję nad możliwością przejęcia od PKT kasowanych wagonów tramwajowych. Rozpoczęliśmy też prace nad planem imprez na rok 2001. Sekcja Historyczna omawiała pierwsze artykuły kierowane do klubowego wydawnictwa "Transport Miejski GOP w 2000".

28 października zorganizowaliśmy imprezę pożegnalną PKM Olkusz: "Olkusz 2000 bis". Przejechaliśmy (z fotostopami) 3 linie autobusowe, na które PKM Olkusz w likwidacji podstawił wybrany przez nas tabor (na jedną z linii wyjechał nawet Ikarus 280, pomimo że w dni wolne przegubowce nie kursują). Była to również okazja do zrobienia ostatnich zdjęć zajezdni...

19 listopada ponownie spotkaliśmy się na terenie chorzowskiej zajezdni. Omówiono sprawę pomieszczenia klubowego oraz opracowano ramowy plan imprez w roku 2001. Dyskutowaliśmy także na temat celowości współorganizowania przez nasz Klub imprez komunikacyjnych razem z pewną instytucją. Po zebraniu w świetlicy udaliśmy się do naszego pomieszczenia klubowego, gdzie gromadnie podziwiano zgromadzone tam pamiątki.

III Walne Zgromadzenie Członków Klubu Miłośników Transportu Miejskiego odbyło się 17 grudnia. Ze względu na zwiększoną ilość obowiązków w pracy, przyjęta została rezygnacja kol. Rafała Bąka z dotychczas pełnionej funkcji przewodniczącego Klubu. Zgodnie ze statutem Klubu, jego obowiązki przejął dotychczasowy I zastępca, kol. Robert Blicharz. Przeprowadzona została także dyskusja nt. budżetu w roku 2001 oraz o konieczności zmian w formule zebrań klubowych w 2001 roku. Podjęto także próbę stworzenia klubowej galerii zdjęć, poprzez publikację najlepszych fotografii na stronie www.

KMTM w roku 2000

Podczas imprezy "N-ką w XXI wiek" uczciliśmy przełom tysiącleci wjeżdżając w nowe millenium wagonem typu N w nocy z 31 grudnia 2000 na 1 stycznia 2001. Nie obyło się bez nieprzewidzianych atrakcji - o północy w centrum Bytomia wyłączono napięcie...


Dzieje Klubu w roku:
1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014




© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.