Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika wydarzeń w Klubie - rok 2003


Dzieje Klubu w 2003 roku

Nowy Rok rozpoczęliśmy od organizacji wykładu na temat synchronizacji rozkładów jazdy w transporcie miejskim. Wykład ten odbył się 14 lutego na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, a prowadzony był przez Bogusława Moleckiego. Efektem tego wykładu jest również podręcznik wydany przez Klub w marcu 2003 r.

Na zebraniach w styczniu i lutym głównym tematem dyskusji była współpraca z Przedsiębiorstwem Komunikacji Tramwajowej, a dokładniej problemy jakie pojawiły się pod koniec 2002 roku. Omawialiśmy też projekty nowego oznakowania wagonów tramwajowych związanych z przekształceniem PKT w spółkę Tramwaje Śląskie.

21 lutego dzięki uprzejmości firmy Solaris Bus & Coach mieliśmy przyjemność zwiedzić fabrykę autobusów w Bolechowie (wraz z filią w Środzie Wielkopolskiej). Uczestnicy wycieczki mieli okazję zapoznać się z technologią produkcji autobusów i trolejbusów Solaris od etapu projektowania, przez konstrukcję nadwozia, po wykończenie. W podróż powrotną udaliśmy się dość w oryginalny sposób - mianowicie świeżo wyprodukowanym autobusem Solaris Urbino 12, który akurat tego dnia odbierany był przez PKM Tychy.

1 marca członkowie Klubu uczestniczyli w zjeździe bileterystów, jaki odbył się w Łodzi.

Kwietniowe zebranie upłynęło na omawianiu planowanych imprez związanych z rocznicami historycznymi - 90-leciem tramwajów bytomskich, 20-leciem likwidacji linii do Rokitnicy oraz 75-leciem tramwajów w Zagłębiu Dąbrowskim.

Imprezy związane z tramwajami bytomskimi odbyły się 3 maja. Pierwsza część obejmowała podróż wagonem N 1100 po Bytomiu i okolicach, m.in. przejazd do Dąbrówki Wielkiej, na Stroszek, czy na ulicę Piekarską. Druga część, z uwagi na to, iż zamierzaliśmy zwiedzać nieistniejące już linie tramwajowe, odbyła się autobusem komunikacji zastępczej. W jego rolę wcielił się Ikarus 280.26 o numerze 854 wypożyczony nieodpłatnie przez firmę Meteor Jaworzno. Autobusem przejechaliśmy wszystkie zlikwidowane linie w rejonie Rokitnicy - do Wieszowy, Stolarzowic i Mikulczyc, a później jeszcze raz odwiedziliśmy kolebkę tramwajów bytomskich, czyli ulicę Piekarską - dzięki zgodzie PKM Bytom mogliśmy wjechać także na teren znajdującej się tam zajezdni.

Zebranie w czerwcu poświęciliśmy dyskusjom na temat planowanych obchodów 10-lecia wagonów 111N, a także organizacji nocnego przejazdu trolejbusem - pierwotnie taki przejazd planowaliśmy na noc sylwestrową, jednak z przyczyn technicznych wystąpiła konieczność zmiany terminu. Ostatecznie ustalono, że trolejbusowa nocka odbędzie się w Mikołajki.

10 lipca całkiem spory tłum miłośników z całej Polski świętował 10 lat dwukierunkowych wagonów 111N. Pociąg specjalny obsługiwany wagonami 341+342 przejechał wszystkie trasy na których kursowały pociągi wahadłowe - począwszy od Gliwic, przez Zabrze, Chebzie, Chorzów, aż do Bytomia. Wjechaliśmy także na ulicę Piekarską, gdzie kursuje linia 38 - była to niezwykła okazja do sfotografowania na tej ulicy innego wagonu niż poczciwa "enka". Niestety w drodze do Katowic mieliśmy pecha i jeden wagonów wyskoczył z torów przy Stadionie Śląskim. "Akcja ratunkowa" przy użyciu dźwigu została w każdym szczególe uwieczniona na fotografiach.

W lipcu na zebraniu dyskusja dotyczyła jubileuszu 750-lecia miasta Bytomia w którym Klub mógłby mieć swój udział przez organizację specjalnego przejazdu tramwajowego oraz okolicznościowej wystawy. Omówiliśmy też temat możliwego przeniesienia Izby Tradycji z zajezdni Chorzów Batory do Będzina - nie doszliśmy do jednolitego stanowiska z uwagi na rozbieżność poglądów na temat takiego rozwiązania.

10 i 13 sierpnia Tramwaje Śląskie uruchomiły pociągi specjalne dla grupy miłośników z Anglii. Goście podróżowali wagonem typu N oraz składami 2x105N. Ze strony Klubu oddelegowano trzy osoby, które pełniły funkcję opiekunów i przewodników wycieczki.

Kilka dni później odbyło się sierpniowe zebranie członków Klubu. Omówiono odbyte i planowane imprezy, w tym pomysł organizacji imprezy związanej z likwidacją zajezdni autobusowej Brzezinka. Niestety taka impreza nie doszła do skutku z uwagi na brak zgody dyrekcji PKM Katowice na nieodpłatne wypożyczenie autobusu.

W dniach 25-30 sierpnia odbył się kolejny rajd Wielotrakcyjnych Pasjonatów Komunikacji. Wśród atrakcji były przejazdy autobusami i tramwajami po Siemianowicach, Wodzisławiu, nocnym Zagłębiu, Łaziskach i Czechowicach-Dziedzicach. Przy okazji imprezy siemianowickiej odbył się również przejazd "komunikacją zbiorową" Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie - czyli kolejkami: liniową i wąskotorową.

30 sierpnia, w przeddzień likwidacji zajezdni Brzezinka odbył się okolicznościowy przejazd pożegnalny. Z uwagi na brak wynajętego pojazdu przejazd ów odbył się pojazdami liniowymi. Odwiedziliśmy linie obsługiwane przez tę zajezdnię w tym słynną 266 z Golcówki do Wesołej.

Wrześniowe zebranie praktycznie w całości poświęciliśmy przygotowaniom do dnia otwartego zajezdni Będzin - zaplanowaliśmy zadania dla wszystkich osób uczestniczących w obsłudze imprezy, wyznaczyliśmy zadania na ostatnie dni przed imprezą.

W dniach 20-21 września w Poznaniu odbył się II Ogólnopolski Zjazd Stowarzyszeń Miłośników Komunikacji Miejskiej. Organizowany był przez Komisję Historyczną Związku Zawodowego Tramwajarzy przy MPK Poznań.

27 września z okazji 75-lecia tramwajów w Zagłębiu i 25-lecia nowej zajezdni w Będzinie odbył się dzień otwarty zajezdni Będzin. W programie były m.in. zwiedzanie obiektów zajezdni, wystawa prezentująca bogatą historię tramwajów w Zagłębiu, czy też możliwość samodzielnego poprowadzenia tramwaju (pod okiem instruktora oczywiście) - w tej roli niezastąpiony "kanciok", czyli wagon 102N o numerze 8. Uruchomiona została specjalna linia tramwajowa o numerze 75 - historyczny skład N+4ND1 1100+1263 oraz liniowa "stodwójka" nr 231 z zajezdni Zawodzie na przemian wykonywały kursy z Będzina do Dąbrowy Górniczej (aż do Huty Katowice) oraz do Sosnowca (do pętli w Milowicach). Piękna pogoda sprawiła, że zainteresowanie było ogromne, a mnogość atrakcji powodowała, że nikt nie wychodził z zajezdni niezadowolony.

Na zebraniu w październiku głównym tematem dyskusji były relacje i spostrzeżenia z imprezy w Będzinie. Omówiliśmy dobre i złe strony odbytej imprezy tak, aby wykorzystać doświadczenia przy kolejnych imprezach tego typu. Głównym przedstawionym problemem był zbyt krótki czas przejazdu założony w rozkładzie jazdy pociągu linii 75 obsługiwanego składem wagonów typu N.

W listopadzie zwołane zostało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków. Jedynym tematem nad jakim obradowano była sprawa skarbnika klubowego. Z uwagi na długotrwałą absencję z tej funkcji odwołana została kol. Grażyna Ulman. Na zwolnione stanowisko powołano w wyborach uzupełniających kol. Macieja Makulę.

W nocy z 6/7 grudnia zorganizowaliśmy Nocną Podróż Bez Spalin. Szósta już impreza tego cyklu odbyła się w Tychach, a podróżowaliśmy trolejbusem Jelcz-Kapena PR110E. Jak zwykle nie zabrakło atrakcji - jechaliśmy "pod prąd", wepchnęliśmy nasz trolejbus na pętlę autobusową pod dworcem kolejowym no i zwiedziliśmy to specyficzne i różnorodne (wbrew pozorom) miasto z innej perspektywy niż na codzień. Specjalne podziękowania należą się firmie Tyskie Linie Trolejbusowe za nieodpłatne wynajęcie pojazdu. Na imprezie gościliśmy m.in. kolegów z Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji.

Tydzień później odbyło się ostatnie zebranie klubowe w roku 2003. Tematem dyskusji były imprezy i inne działania planowane na kolejny rok.

16 grudnia Klub wzbogacił się o swoje pierwsze własne pojazdy. Od Tramwajów Śląskich odkupiono dwa autobusy, które miały zostać skasowane. Są nimi turystyczny Ikarus 250.53 z 1972 roku (służący dotychczas w zajezdni Stroszek) oraz socjalny Ikarus 260.04 z 1981 roku (stacjonujący do tej pory w zajezdni Gliwice). Po dopełnieniu formalności 18 grudnia oba pojazdy samodzielnie przyjechały na teren warsztatów Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu Rozbarku, gdzie spędziły zimę.

Zwieńczeniem roku był tradycyjny klubowy sylwester. Tym razem za pojazd imprezowy posłużył Ikarus 280.03 wypożyczony od Henryka Zagozdy. Niecodzienny pojazd, z charakterystym "klubowym" układem siedzeń w przyczepie i tęczową tapicerką siedzeń zawiózł nas m.in. pod KWK Śląsk w Kochłowicach, do Chorzowa, pod Planetarium, czy na lotnisko Muchowiec.


Dzieje Klubu w roku:
1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014




© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.