Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika wydarzeń w Klubie - rok 2006


Dzieje Klubu w 2006 roku

Rok 2006 rozpoczął się bardzo nieprzyjemnie. Najpierw atak zimy i poważne kłopoty z funkcjonowaniem komunikacji tramwajowej, a później dokonana likwidacja linii tramwajowych 8 i 25 (pomimo protestów gmin i pasażerów) spowodowały, że zdecydowaliśmy się odwołać część imprez planowanych na ten rok. Nie można bowiem prowadzić działać promujących komunikację miejską wśród mieszkańców regionu w chwili, gdy działania samorządów i instytucji zajmujących się organizacją tej komunikacji prowadzą w zupełnie odmiennym kierunku.

Jedną z nich miał być dzień otwarty bytomskich zajezdni - tramwajowej na Stroszku i autobusowej na Rozbarku. Narastający konflikt PKM Bytom z KZK GOP związany z konduktorami był kolejnym powodem dla którego impreza ta została odwołana - nie chcieliśmy, aby nasza impreza, mająca w założeniu promować transport publiczny stała się areną walki o postulaty związkowców.

W lutym uzyskaliśmy z zajezdni tramwajowej w Zawodziu kompletny mundur damski pracownicy służby ruchu w Przedsiębiorstwie Komunikacji Tramwajowej. Nieco później rozpoczęliśmy korespondencję związaną z aktualnymi pracami Sekcji Naukowej. Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach udostępnił nam umowy jakie MZK oraz miasto Tychy zawarły z innymi gminami w celu organizowania komunikacji Miejskiej. Z Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji Ministerstwa Skarbu Państwa otrzymaliśmy szczegółowe wyjaśnienia na temat sytuacji właścicielskiej spółki Tramwaje Śląskie oraz możliwości jej ewentualnej komunalizacji. Z innego Ministerstwa - Sportu, otrzymaliśmy również odpowiedź na nasze pytania, ale nie rozwiała ona naszych wątpliwości w zakresie kryteriów oceny miast-kandydatów (a konkretnie Chorzowa) do organizacji Euro 2012. Również dodatkowe wyjaśnienia bezpośrednio z Komitetu Wykonawczego ds. Organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 nie wniosły niczego nowego do sprawy. W maju Urząd Miasta w Chorzowie przesłał nam część chorzowskiej oferty w tej sprawie - dotyczącej transportu i infrastruktury.

Euro 2012 na Slaskim

Tymczasem 20 maja odbył się w Warszawie piąty już zjazd stowarzyszeń miłośników komunikacji miejskiej. Warszawski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej postanowił połączyć go z Międzynarodowym Zlotem Ogórków, czyli zabytkowych autobusów. Dodatkową okazją ku temu była Noc Muzeów, gdzie tradycyjnie uruchamiane są specjalne linie autobusowe obsługiwane historycznymi pojazdami. Do Warszawy pojechaliśmy więc świeżo wyremontowanym Jelczem 043 należącym do Meteora Jaworzno, który jako właściciel pojazdu również został zaproszony na tę imprezę. Zlot był bardzo udany i dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń.

W lipcu postanowiliśmy zaprezentować Ogórka miłośnikom. Dzięki uprzejmości Meteora 8 lipca zorganizowaliśmy imprezę bez okazji i zwiedziliśmy zabytkowym autobusem rejony Katowic, Mysłowic, Lędzin, Bierunia i Tychów.

Tradycyjnie odbyła się Nocna Podróż Bez Spalin. To już jej dziewiąta edycja. Niestety związana była z kolejną w 2006 roku likwidacją czegoś związanego z komunikacją miejską. Tym razem padło na stację ruchu zajezdni Chorzów Batory - jej likwidacja wiązała się z przekształceniem zajezdni w warsztat remontowy. W nocy z 11/12 sierpnia wybraliśmy się więc w kolejną podróż nocnymi tramwajami, a na jej koniec zjechaliśmy do zajezdni Chorzów Batory ostatnim uruchamianym przez nią pociągiem.

Od 21 do 26 sierpnia trwał rajd Wielotrakcyjnych Pasjonatów Komunikacji. Tym razem zdecydowaliśmy na złamanie dotychczas obowiązujących zasad i pojechaliśmy poza obszar obsługiwany niegdyś przez WPK Katowice. W naszych okolicach odwiedziliśmy Bieruń i Chorzów, a z nieco dalszych - Kędzierzyn-Koźle i Myszków. Ponadto przez dwa dni podróżowaliśmy z północy na południe województwa - prawie wyłącznie komunikacją miejską. Impreza rozpoczęła się w Kłobucku, a zakończyła w Żywcu. Po drodze czekało nas wiele atrakcji i niespodzianek.

9 października ostatecznie zakończyła się likwidacja Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Katowicach, która trwała od 1991 roku. Jeszcze przed zakończeniem likwidacji, w czerwcu, otrzymaliśmy od ostatniego likwidatora - pana Marka Wojewody, obszerne zbiory materiałów i dokumentów związanych z przedsiębiorstwem, które zasiliły zbiory Sekcji Historycznej.

Wymiana wagonów pomiędzy Tramwajami Śląskimi, a MPK Kraków (111N za 105Na) stała się okazją do ciekawej imprezy jaką zorganizowaliśmy w październiku, wspólnie z Krakowskim Klubem Modelarzy Kolejowych, pod hasłem "Tramwajowa zamiana miejsc". 7 października spotkaliśmy się w Gliwicach, aby podróżować po Górnym Śląsku krakowskim wagonem 105Na, a 22 października pojechaliśmy z rewizytą do Krakowa - tam przejazd po sieci tramwajowej odbył się składem wagonów 2x111N.

W drugiej połowie roku rozpoczęły się, a w listopadzie zakończyły prace przy remoncie wagonu 105N 338. Było to zwieńczenie trwających od 2004 roku starań Klubu o przywrócenie temu wagonowi oryginalnego fabrycznego wyglądu z 1975 roku. Remont przeprowadzono dzięki przychylności Tramwajów Śląskich S.A. oraz firmy Alstom-Konstal S.A. - sponsora prac. Przeczytaj więcej w artykule w Wojewódzkim Portalu Komunikacyjnym.


Dzieje Klubu w roku:
1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014




© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.