Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika wydarzeń w Klubie - rok 2007


Dzieje Klubu w 2007 roku

Na początku roku, 14 stycznia, odbyło się tradycyjnie Walne Zgromadzenie Członków. W związku z upływem kadencji odbyły się wybory do Zarządu Klubu - jego skład osobowy pozostał jednak bez zmian.

30 maja w kopule na Rondzie im. gen. Ziętka w Katowicach (w galerii "Rondo Sztuki") odbyła się uroczystość komunalizacji Tramwajów Śląskich - podpisano umowę o nieodpłatnym przekazaniu akcji na rzecz KZK GOP. Nasz Klub współuczestniczył w tej imprezie zapewniając obsługę w specjalnych tramwajach (wagony N i 116Nd), które zawiozły uczestników uroczystości, a później bezpłatnie woziły mieszkańców miasta. Zaprezentowana została również wystawa prezentująca historię komunikacji tramwajowej na Górnym Śląsku i w Zagłębiu.

2 czerwca zajezdnia Zawodzie po raz drugi została udostępniona zwiedzającym. Każdy chętny mógł zapoznać się z jej funkcjonowaniem, obejrzeć wystawę taborową i historyczną. Tradycyjnie można było wcielić się w motorniczego i samodzielnie (choć pod czujnym okiem instruktora) poprowadzić tramwaj.

7 czerwca w Bytomiu nagrany został materiał do reportażu na temat linii tramwajowej 38 w Bytomiu. Z pomysłem, aby w takiej formie promować zabytek techniki, jakim niewątpliwie jest linia tramwajowa na ulicy Piekarskiej w Bytomiu i kursujące tam wagony typu N wystąpiła inicjatywa Silesia Heritage - czyli internetowy i multimedialny katalog zabytków, realizowany w ramach działalności Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach. Autorem filmu jest Krzysztof Smereka

Zobacz materiał filmowy
w serwisie YouTube

Skomplikowana, ale i ciekawa historia Górnego Śląska stała się okazją do kolejnego przejazdu zabytkowego tramwaju. 1 lipca, w 85 rocznicę podziału Górnego Śląska granicą państwową, wraz z Ruchem Autonomii Śląska, popularyzowaliśmy nasz region. "N-ka" kursowała między Hajdukami, a Bytomiem, na dawnej granicy odbywały się inscenizowane kontrole, a w samym tramwaju oprócz usłyszenia ciekawostek z życia naszych miast (opowiadanych przez historyków) można było poczęstować się tradycyjnymi ślonskimi sznitami z tustym i kołoczem ze serem.

Na jubileuszową, dziesiątą Nocną Podróż Bez Spalin przygotowaliśmy specjalny przejazd pod hasłem "N-ką bez trzymanki". Głównym aktorem widowiska był 58-letni wagon liniowy N 954. Przemierzył w nocy z 7/8 lipca miasta regionu wielokrotnie zmieniając kierunek jazdy, przejeżdżając niektóre odcinki lewym torem oraz pokonując zwykle nieużywane fragmenty torów, m.in. pod zakładami Alstom-Konstal. Dzielnie pozował też do niezliczonej ilości zdjęć.

W lipcu udało się wreszcie to co marzyło nam się od kilku lat - na trasę wyjechała tramwajowa linia turystyczna "0" w relacji Katowice Plac Wolności - Dąb - WPKiW - Chorzów Stadion Śląski. Od 8 lipca do 30 września w każdą niedzielę (a dodatkowo w jedno święto, a także w piątek 28 września - z okazji Górnośląskich Dni Dziedzictwa). Najpierw sam wagon silnikowy, a od 12 sierpnia w składzie z doczepą, zabytkowy tramwaj przewiózł ok. 4 tys. pasażerów.

O linii turystycznej również powstał film stworzony przez Silesia Heritage, autorstwa Krzysztofa Smereki.

Zobacz materiał filmowy
w serwisie YouTube

Od 20 do 25 sierpnia odbyła się ósma edycja rajdu Wielotrakcyjnych Pasjonatów Komunikacji. W tym roku przypomnieliśmy trasy z pierwszej edycji, aby zobaczyć co przez 7 lat zmieniło się w komunikacji miejskiej w regionie oraz w poszczególnych miastach i gminach. Pokonaliśmy też trasę z Wojnowic pod Raciborzem (nieopodal granicy z województwem opolskim i Czechami) aż do Wolicy na rogatkach Krakowa - oczywiście wyłącznie komunikacją miejską. Atrakcji jak zwykle nie brakowało.

Miesiąc później, 22 września, zajezdnia Zawodzie po raz kolejny otworzyła swoje podwoje. Kolejny dzień otwarty związany był z przypadającym tego dnia Dniem Bez Samochodu oraz prowadzoną przez KZK GOP akcją Zamień Wóz Na Bus.

7-9 września przedstawiciele Klubu udali się na VI Ogólnopolski Zjazd Towarzystw Miłośników Komunikacji Miejskiej. Tym razem jego organizatorem był Gorzowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej. Oprócz tradycyjnych obrad (toczących się w sali sesyjnej gorzowskiej Rady Miejskiej), dyskusji i wymiany doświadczeń organizatorzy przygotowali atrakcje w postaci wieczornego rajdu jelczami M11 i nocnej wycieczki tramwajowej z grillem. Niespodziewaną atrakcją okazała się stołówka z klimatyczną obsługą w której zjedliśmy smaczny obiad.

Już 25 lat w Tychach kursują trolejbusy. Z okazji ćwierćwiecza ogumionej trakcji elektrycznej zorganizowaliśmy 20 października specjalny przejazd trolejbusem połączony ze zwiedzaniem zajezdni. A ponieważ jednocześnie wypadała 10 rocznica rozpoczęcia działalności przez firmę Meteor Jaworzno drugim elementem imprezy stał się przejazd świeżo wyremontowanym Jelczem "Daną".

W sylwesterową noc 2007/2008 klubowicze znów zwiedzali żelazne szlaki GOP-u. Tym razem podróżowaliśmy świeżo wyremontowanym "szybkowcem", czyli wagonem 105N 338 przywróconym do fabrycznego wyglądu z 1975 roku. Imprezie sprzyjała pogoda, bowiem w przeciwieństwie do zimy sprzed dwóch lat nie było dużej ilości śniegu na torach.


Dzieje Klubu w roku:
1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014
© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.