Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika wydarzeń w Klubie - rok 2009


Dzieje Klubu w 2009 roku

Rok 2009 zaczęliśmy pracowicie zwołując na 18 stycznia Walne Zgromadzenie Członków. Tematem obrad były tradycyjne formalności związane z rozliczeniem ubiegłego roku i ustaleniem m.in. planu finansowego na rok bieżący, ale oprócz nich postanowiliśmy wprowadzić trochę świeżej krwi do władz Klubu. Najpierw wprowadziliśmy kilka zmian do Statutu, związanych m.in. z uporządkowaniem celów działalności i rozszerzeniu ich o zapisy, które pomogą nam ubiegać się o dotacje z zakresu kultury, a później głosowaliśmy nad zmianami we władzach Klubu. Najważniejszą zmianą było powierzenie stanowiska Prezesa Zarządu kol. Piotrowi Wiśniewskiemu. Dotychczasowy Prezes - kol. Jakub Jackiewicz, objął funkcję Sekretarza, a dotychczasowy Sekretarz - kol. Krzysztof Bojda przeniósł się do Komisji Rewizyjnej, skąd odeszli kol. Tomasz Kundera i Wojciech Liberda. Zmiany Statutu oraz uchwały o powołaniu nowych władz zaczną obowiązywać po zarejestrowaniu ich przez sąd w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Do tego czasu Prezes-elekt zapoznaje się z dokumentacją Klubu i szykuje do przejęcia sterów. Życzymy mu samych sukcesów i skutecznego rozwijania działalności Klubu na różnych frontach.

Wraz z nowym rokiem ruszyła do przodu sprawa klubowych ikarusów. Członkowie Klubu rozpoczęli drobne prace renowacyjne i przygotowanie autobusu do większego przeglądu.

21 marca w Katowicach odbyła się niecodzienna wystawa fotograficzna. W historycznym wagonie 105N 338 ustawionym na Rynku prezentowane były fotografie związane z tramwajami wykonane przez członków Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

W kwietniu i maju ponownie włączyliśmy się do działań w sprawie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Wraz z grupą organizacji pozarządowych (Fundacja dla Śląska, Stowarzyszenie "Nasz Park", Towarzystwo Przyjaciół Parku, Stowarzyszenie "Tradycja i Wsparcie") wyrażamy sprzeciw wobec podjętej decyzji o likwidacji Kolejki Linowej "Elka" i jesteśmy zaniepokojeni traceniem przez WPKiW swojej społecznej funkcji kulturalnej. Wystosowane zostały petycje do Marszałka Województwa Śląskiego, obecnego właściciela akcji spółki WPKiW S.A. oraz odbyły się spotkania z osobami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie Parku.

      

50-lecie komunikacji miejskiej w Tychach stało się okazją do imprezy zorganizowanej dla mieszkańców miasta przez magistrat i PKM. 6 czerwca podczas plenerowej imprezy zorganizowano konkursy z nagrodami, a także uruchomiono bezpłatną linię okolicznościową. Podczas obchodów oficjalnie wycofano też z eksploatacji Ikarusy 280. Nasi Klubowicze przygotowali wystawę o historii komunikacji miejskiej w Tychach, a także pełnili służbę w autobusie linii specjalnej.

12 czerwca uroczyście obchodziliśmy 10 rocznicę powstania naszego Klubu. Dokładnie 10 lat temu odbyło się bowiem zebranie założycielskie. W dniu jubileuszu wybraliśmy się zabytkowym wagonem N 1100 do Gliwic, gdzie trwa walka o powstrzymanie likwidacji tramwaju. Tramwaj kursował w godzinach 11-14 po ulicy Zwycięstwa, zajrzał także na Wójtową Wieś. Pasażerowie otrzymywali ulotki na temat Klubu wraz z informacją o zaletach transportu szynowego. Działacze Obywatelskiego Komitetu Obrony Tramwajów w Gliwicach prowadzili jednocześnie akcję uświadamiająca mieszkańców o decyzjach podejmowanych przez władze miasta. Popołudniu w zajezdni Chorzów Batory odbyło się uroczyste zebranie jubileuszowe, gdzie kol. Piotr Wiśniewski (Prezes) i Jakub Jackiewicz (Sekretarz) przedstawili w formie prezentacji dotychczasowe osiągnięcia Klubu. Gośćmi zebrania byli zaproszeni goście, w tym Członek Honorowy Klubu p. Krzysztof Kusz.

» Zobacz prezentację z okazji 10-lecia Klubu
» Zobacz ulotkę o Klubie i tramwajach

Jubileusz 115 lat tramwajów na Górnym Śląsku, a także 60-lecie wagonów typu N i 10-lecie naszego Klubu stały się okazją do zorganizowania wielkiej imprezy rocznicowej. 20 czerwca odbył się Dzień otwarty zajezdni Gliwice, a ulice Zabrza i Gliwic przemierzyła (po raz pierwszy w GOP) parada tramwajów. W paradzie wziął udział przekrój wagonów - od historycznej N-ki, przez 105N i 111N, na najnowszych modernizacjach kończąc. W zajezdni prezentowano zaplecze i tabor, były konkursy dla dzieci i występy na scenie. Kursowała specjalna linia jubileuszowa 115.

Już podczas dnia otwartego w Gliwicach można było nabyć kolejną klubową publikację - broszurkę autorstwa Jakuba Drogosia poświęconą 60-letniej historii wagonów typu N w GOP. Publikacja zawiera m.in. ciekawe wspomnienia pracowników oraz rysunki.

Wakacyjna tramwajowa linia turystyczna w 2009 roku rozpoczęła kursowanie już od 7 czerwca i można nią było podróżować w każdą niedzielę i święto aż do 27 września.

W dniach 24-25 czerwca w centrum targowym Expo Silesia w Sosnowcu odbyły się Targi Transportu Miejskiego "SilesiaKOMUNIKACJA 2009". Nasz Klub miał tam swoje stoisko na którym można było zapoznać się z historią komunikacji miejskiej, a także nabyć klubowe publikacje i gadżety.

Początek wakacji upłynął pod znakiem imprezy autobusowej. Z okazji 25-lecia autobusów Ikarus-Zemun w Polsce zorganizowaliśmy specjalny przejazd. Odbył się 4 lipca w Cieszynie, gdyż tamtejszy PKS jako jedno z ostatnich przedsiębiorstw eksploatuje jugosłowiańskie przegubowce. Podczas imprezy nie zabrakło beskidzkich plenerów i ładnej pogody.

W dniach 21-23 sierpnia uczestniczyliśmy w VIII Ogólnopolskim Zjeździe Stowarzyszeń Miłośników Komunikacji Miejskiej, którego organizatorem był Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Organizatorzy zapewnili szereg atrakcji, w tym grill w wesołym miasteczku, zwiedzanie zajezdni oraz przejażdzki różnymi wagonami - od zabytkowych po najnowsze niskopodłowe. Podczas obrad plenarnych poruszano kwestie współpracy ze przedsiębiorstwami komunikacyjnymi, a także wydawanie czasopism, czy pozyskiwanie sponsorów.

W ostatnim tygodniu sierpnia po rocznej przerwie powróciliśmy do idei rajdu Wielotrakcyjnych Pasjonatów Komunikacji. Tym razem postanowiliśmy odświeżyć sobie nieco bliższe rejony naszego komunikacyjnego podwórka - w dniach 24-27 sierpnia zwiedziliśmy Zagłębie oraz Rudę Śląską i Piekary Śląskie. Dodatkowo jeden dzień poświęciliśmy na spacer wzdłuż linii tramwajowej w Gliwicach wykonując dokumentację fotograficzną.

W nocy z 31 sierpnia/1 września odbyła się Nocna Podróż Bez Spalin XII. Tegoroczna edycja związana była z doprowadzoną ostatecznie do realizacji likwidacją gliwickich tramwajów. Choć obrońcy komunikacji tramwajowej w tym mieście nie składaja broni i walczą dalej (organizowane będzie referendum w sprawie odwołania władz miasta) i liczą na to, że w niedługim czasie tramwaje powrócą to postanowiliśmy je pożegnać. Ostatnie kursy zostały dokładnie obfotografowane.

19 września w ramach Górnośląskich Dni Dziedzictwa bytomski wagon N 954 przemierzył miasta regionu.

Tydzień później, 29 września, miłośnicy fotografii spotkali się w gliwickiej zajezdni tramwajowej. Okazją był "Foto Dej 9.0" cykliczna impreza organizowana przez portal MMSilesia. Fotografom towarzyszyły urocze modelki i wagon N 1118.

Okazją do dyskusji na temat przyszłości transportu publicznego było spotkanie pod tytułem "Komunikacja w mieście" w ramach projektu "Kawiarenka Obywatelska - Porozmawiajmy o Katowicach" organizowanego przez zaprzyjaźnione z nami Stowarzyszenie "Bona Fides". W Galerii BWA w Katowicach 9 grudnia zaproszeni goście oraz licznie przybyła publiczność dyskutowali m.in. o polityce transportowej, taborze i informacji pasażerskiej. Moderatorem dyskusji był Jakub Jackiewicz, Redaktor Naczelny Portalu WPK.

Kolejną noc sylwestrową członkowie i sympatycy Klubu spędzili w stodwójce. Chorzowskim wagonem roboczym 137R podróżowali m.in. po Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Katowicach, Sosnowcu i Mysłowicach.


Dzieje Klubu w roku:
1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014
© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.