Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika wydarzeń w Klubie - rok 2010


Dzieje Klubu w 2010 roku

17 stycznia odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Klubu. Rozliczyliśmy ubiegłoroczne osiągnięcia oraz dyskutowaliśmy nad planami na rozpoczynający się rok.

W dniu 1 maja w Sosnowcu, w celu uczczenia przypadających rocznic oddania do użytku kilku odcinków sieci tramwajowej, uruchomiono dwa pociągi specjalne obsługiwane taborem historycznym. Na tory wyjechały jedne z najstarszych wagonów w regionie - zabytkowy N 1100 i 4N 20. Z uwagi na przypadające w ten dzień dawne Święto Pracy i tradycje robotnicze w Zagłębiu Dąbrowskim impreza odbyła się pod hasłem "Tramwajarze - Robotnikom".


W dniach 20-21 maja w centrum targowym Expo Silesia w Sosnowcu po raz drugi odbyły się Targi Transportu Publicznego "SilesiaKOMUNIKACJA". Wraz z Wojewódzkim Portalem Komunikacyjnym i firmą Silesia Transport swoje stoisko miał również Klub. Podobnie jak w roku ubiegłym można się było na nim zapoznać z wystawą dotyczącą transportu publicznego, jak również nabyć pamiątki i wydawnictwa.


Kolejna XIII Nocna Podróż Bez Spalin odbyła się w 2010 roku trolejbusem. W nocy z 4/5 czerwca uczestnicy zjechali się do Tychów, gdzie uczestniczyli w bogatej w atrakcje imprezie.


3 czerwca po raz kolejny kursowanie rozpoczęła tramwajowa linia turystyczna obsługiwana taborem zabytkowym z kompletną obsługą zapewnioną przez Klub. Z uwagi na problemy organizacyjne ostatni kurs wagonami typu N odbył się 29 sierpnia.


W miesiącach czerwiec-lipiec dzięki staraniom Klubu przywrócono oryginalny fabryczny wygląd jednemu z Jelczy M11. Autobus należący do prywatnego przewoźnika Leszka Sochy z Piekar Śląskich otrzymał także oznaczenia WPK Katowice i numer boczny 2608, nawiązujący do ostatniego "miga" z WPK wycofanego z eksploatacji.

Aby zaprezentować odświeżony autobus 10 lipca zorganizowaliśmy imprezę bez okazji. Świeżo odmalowany "mig" zabrał miłośników w podróż po Katowicach. Zajrzeliśmy w różne zakamarki miasta - Zawodzie, Borki, Nikiszowiec, Murcki, Ochojec, Ligotę, Obroki, tuż przy granicy miasta - w kochłowickim lesie zorganizowaliśmy grilla, a na koniec zajechaliśmy do Śródmieścia.


W dniach 24-27 sierpnia odbył się kolejny rajd Wielotrakcyjnych Pasjonatów Komunikacji. Kilkuosobowa grupa zwiedziła zakątki wielu miast, m. in. Jaworzno, Piekary Śląskie, Jastrzębie-Zdrój czy podążając szlakiem zlikwidowanych lub zagrożonych linii tramwajowych Bytom, Wojkowice, Chorzów, Gliwice i Rudę Śląską.


Przywrócony do wyglądu fabrycznego Jelcz M11 stał się jedną z atrakcji... festynu lotniczego w katowickim Muchowcu. W dniu 28 sierpnia, poza licznymi atrakcjami lotniczymi, swoje stoisko miał Klub. W przywiezionym autobusie zaprezentowana została wystawa o tematyce związanej z transportem miejskim.


W dniach 3-5 września w Poznaniu odbył się XIX Ogólnopolski Zjazd Stowarzyszeń Miłośników Komunikacji Miejskiej.


18 września miał miejsce Dzień otwarty warsztatów w Chorzowie Batorym. Okazją do świętowania była 80 rocznica powstania warsztatów. Licznie przybyli goście mogli zwiedzić wnętrza zakładu, zobaczyć tramwajowe podzespoły czy poprowadzić tramwaj nauki jazdy. Dojazd na teren zajezdni tradycyjnie zapewniły historyczne wagony specjalne z obsługą konduktorską zapewnioną przez członków Klubu.


Z okazji "Katarzynki" - Święta Tramwajarzy - przypadającej na dzień 25 listopada na katowickim Rynku pojawił się historyczny wagon 4N 1167. Spełnił on rolę mobilnego muzeum, gdyż w środku można było zobaczyć wystawę na temat historii oraz planów rozwoju komunikacji tramwajowej w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.


Zimą po raz pierwszy zostaliśmy zaangażowani w pomoc przy uruchomieniu organizowanej przez Muzeum Śląskie akcji "Świąteczna Jazda z Muzeum Śląskim". Od 17 grudnia 2010 roku do 6 stycznia 2011 roku po wielu miastach regionu przemieszczał się zabytkowy tramwaj N 1100 z zainstalowaną w środku wystawą - szopką bożonarodzeniową. Każdego dnia wraz z członkami Klubu pełniącymi rolę konduktorów odwiedzał inne miasta. Obsługa nie ograniczała się do ściśle konduktorskich czynności jak zajmowanie się drzwiami, sygnałem odjazdu czy rozdawaniem pamiątkowych biletów, ale serwowała pasażerom również sianko na stół wigilijny czy czekoladowe bombki dostarczane przez organizatorów.


Rok 2010 upłynął też na kilkakrotnych spotkaniach w warsztatach w Chorzowie Batorym, podczas których przedmioty zgromadzone przez klubową Izbę Tradycji i Perspektyw przeniesiono do nowego pomieszczenia oraz rozpoczęto ich uporządkowywanie.


Dzieje Klubu w roku:
1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014
© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.