Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika wydarzeń w Klubie - rok 2011


Dzieje Klubu w 2011 roku

Okazją do zorganizowania pierwszej imprezy w 2011 roku było uczczenie 60 rocznicy powstania Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Katowicach. W nocy z 26/27 lutego odbył się wielotrakcyjny przejazd jubileuszowy - trolejbusem Jelcz PR110E nr 002 z TLT Tychy, autobusem Jelcz M11 nr 2608 od Leszka Sochy oraz liniowym tramwajem 105Na.


W dniach 12-26 kwietnia ponownie zaangażowaliśmy się w "Świąteczną Jazdę z Muzeum Śląskim". Podobnie jak zimą zabytkowy wagon N 1100 przemierzał region ze znajdującą się wewnątrz wystawą. Tym razem tematem przewodnim były zwyczaje i tradycje związane z obchodami Świąt Wielkiej Nocy.


Kolejna impreza miała miejsce kilka dni później - 29 kwietnia. Obchodzony tydzień wcześniej Dzień Ziemi zmobilizował nas do uruchomienia "zielonego tramwaju". Pasażerowie kursującego po Sosnowcu zmodernizowanego parę miesięcy wcześniej wagonu 105Na 625 otrzymali ulotki informujące o ekologicznym środku transportu jakim jest tramwaj.


Tramwaje Śląskie dołączyły do organizowanej co roku imprezy "Noc Muzeów". W godzinach wieczornych dnia 14 maja można było odbyć nocne zwiedzanie warsztatów Zakładu Usługowo Remontowego w Chorzowie Batorym. Dojazd z Katowic i Chorzowa zapewniły historyczne tramwaje z obsługą z naszego Klubu.


W nocy z 4/5 czerwca odbyła się XIV Nocna Podróż Bez Spalin. Przejazd odbył się jednym ze sprowadzonych z Frankfurtu nad Menem wagonów typu Pt.

Dnia 26 czerwca miało miejsce Walne Zgromadzenie Członków Klubu, na którym przegłosowaliśmy zmianę statutu.

8 lipca władze Klubu rozpoczęły kolejną kadencję. Na stanowisku Prezesa pozostał Piotr Wiśniewski, a wiceprezesa - Adrian Pander. Członkiem Zarządu został Jakub Drogoś. Wybory odbyły się co prawda już w marcu, jednak dopiero w lipcu zmiana została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego.
Również na marcowym zebraniu wybrano nowy skład komisji rewizyjnej. Zasiedli w niej Krzysztof Bojda i Sławomir Nadolski.

Wielotrakcyjni Pasjonaci Komunikacji po raz kolejny uczestniczyli w rajdzie zorganizowanym w dniach 22-26 sierpnia. Tym razem na trasie znalazły się wsie należące do powiatu będzińskiego, miasta Mikołów, Racibórz oraz przemierzone nocą Katowice.


17 września odbył się Dzień otwarty zajezdni Będzin. Uroczystość rozpoczęła się paradą tramwajów z zajezdni Będzin do pętli Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy i z powrotem, w której udział wzięło 9 wagonów - zarówno historycznych jak i współczesnych. Wśród zwyczajnych dla tego typu imprezy atrakcji - możliwości zajrzenia w każdy kąt zakładu, zobaczenia z bliska każdego elementu, stanowiska motorniczego czy poprowadzenia szkoleniowego tramwaju znalazł się pokaz straży pożarnej na przeznaczonym do kasacji wagonie 105N. Pracy przy przygotowaniu imprezy jak i w jej trakcie było wiele, stąd zaangażowanych zostało kilkanaście osób związanych z Klubem.


Tydzień później, 24 września, swoje bramy otworzyła kolejna zajezdnia stacjonująca w Zagłębiu. Spółka PKM Sosnowiec zorganizowała Dzień otwarty zajezdni autobusowej zlokalizowanej w Sosnowcu - Zagórzu. Na placu zaprezentowanie zostały wszystkie rodzaje autobusów używanych przez PKM oraz stoiska wielu firm i organizacji. Wśród nich znalazło się nasze, przy którym można było zobaczyć wystawę, dawne mundury pracowników komunikacji miejskiej czy też nabyć pamiątki. Pod okiem przewodnika można było zwiedzić również pozostałe obiekty zajezdni, w tym warsztat i myjnię.


6 października Prezes Klubu - Piotr Wiśniewski zaprezentował naszą działalność na imprezie "PechaKucha Night Katowice vol. 4" w Galerii Architektury SARP w Katowicach.

W dniach 13-15 października Zarząd Klubu uczestniczył w odbywającym się w Gdańsku X Ogólnopolskim Zjeździe Stowarzyszeń Miłośników Komunikacji Miejskiej.

W "Katarzynkę" - 25 listopada ponownie włączyliśmy się w obchody Święta Tramwajarzy. Po Katowicach i Chorzowie kursował tramwaj 105N 338. W środku zorganizowaliśmy wystawę dotyczącą święta i komunikacji tramwajowej w regionie. Dla odwiedzających nas Katarzyn, z okazji ich święta, przygotowaliśmy specjalne upominki. Pozostali mogli nabyć komunikacyjne pamiątki.


Od 13 grudnia 2011 roku do 8 stycznia 2012 roku na tory aglomeracji ponownie wyjechał świąteczny tramwaj N 1100. W ramach "Świątecznej Jazdy z Muzeum Śląskim" bożonarodzeniowa wystawa znów przemierzyła setki kilometrów by wraz z klubową obsługą konduktorską przewieźć parę tysięcy osób.


Stary rok pożegnaliśmy podróżując składem wagonów 111N 360+406 i witając nowy na pętli w Kazimierzu Górniczym, dzielnicy Sosnowca.Dzieje Klubu w roku:
1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014
© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.