Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika imprez: Katowice-Tychy-Pszczyna 2000
(8.07.2000)W dniu 8 lipca 2000 r. Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym zorganizował imprezę autobusowo-trolejbusową. Podróżowaliśmy autobusem Jelcz M11 2126 z 1986 roku (w tradycyjnym WPKowskim malowaniu i z oznaczeniami od szablonu) należącym do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach oraz jego równieśnikiem - trolejbusem Jelcz PR110E 013 (specjalnie na tę okazję pomalowanym w barwy zakładowe tyskich trolejbusów, czyli kremowo-zielone) ze spółki Tyskie Linie Trolejbusowe w Tychach. Celem podróży był przejazd jedną z najdłuższych i najciekawszych niegdyś linii autobusowych WPK Katowice, a mianowicie trasą linii nr 31 z Pszczyny do Katowic, a także zwiedzenie tyskiej sieci trolejbusowej.

Impreza rozpoczęła się rano w zajezdni autobusowej w Katowicach przy ulicy Mickiewicza. Po przygotowaniu tablic (niestety nie dysponowaliśmy oryginalną tablicą linii 31 i musiała ją zastąpić tablica wymalowana ręcznie przez kierownika wycieczki) podjechaliśmy na dworzec autobusowy w Katowicach, gdzie oczekiwała reszta uczestników. Do Tychów wybraliśmy się drogą nieco okrężną, a mianowicie przez Podlesie - tam zaliczyliśmy fotostopy pod wiaduktem kolejowym linii Katowice-Bielsko oraz na dawnej pętli linii 37bis w Zarzeczu.

Po dotarciu do zajezdni PKM w Tychach, nasza M11-stka zaparkowała obok gotowego już do wyjazdu trajtka oznaczonego czerwoną literą "S". Po dokładnym zwiedzeniu zajezdni zajęliśmy miejsca w elektrycznej PeeRce i wyruszliśmy na trasę. Przed wyjazdem z zajezdni zawitaliśmy jeszcze na teren zajezdni autobusowej, gdzie powieszona jest sieć trakcyjna używana m.in. do jazd próbnych. Po zaliczeniu tej atrakcji wyjechaliśmy na miasto.

Nasz trolejbus zwiedził całą sieć trolejbusową - objechaliśmy wszystkie możliwe trasy, łącznie z nieużywaną wówczas liniowo trasą poprowadzoną ulicą Roweckiego. Ogromne podziękowania należą się mechanikom z Pogotowia Górnej Sieci TLT, którzy w noc poprzedzającą imprezę dokonali odpowiednich przełączeń aby przejazd był możliwy - konieczne było zawieszenie krótkiego odcinka sieci przy wjeździe od strony ulicy Edukacji oraz włączenie wysokiego napięcia w sekcji (zwykle było tam napięcie 220V).

Trajtek specjalny pozował do zdjęć w różnych miejscach miasta, m.in. na ulicy Piłsudskiego, Żwakowskiej, na Terenach Przemysłowych Wschód, czy na jedynej tyskiej pętli trolejbusowej z prawdziwego zdarzenia, czyli na Paprocanach.

Po około 3 godzinach jazdy wróciliśmy do zajezdni i przesiedliśmy się z powrotem do czerwonej M11. Przez Kobiór podjechaliśmy do Pszczyny i ustawiliśmy się na przystanku przy dworcu PKP w Pszczynie, skąd rozpoczynała jazdę linia nr 31. Dane dotyczące trasy przejazdu linii 31 po terenie Pszczyny są dość skąpe, więc wybraliśmy jedną z bardziej prawdopodobnych tras - przebiegającą ulicami Kościuszki, Bielską i Chopina. Udało się nawet znaleźć miejsce przypominające zatoczkę przystankową na fotostop. Po okrążeniu Parku Pałacowego skierowaliśmy się na drogę w kierunku Bierunia. Przejechaliśmy przez Międzyrzecze, Jankowice i Bojszowy i wylądowaliśmy na dworcu autobusowym w Bieruniu Starym (wjechaliśmy oczywiście na stanowisko przystankowe w kierunku Pszczyny). Po chwili odpoczynku ruszyliśmy dalej do Katowic - trasą dzisiejszej linii 931: przez Tychy FSM, Lędziny, Hołdunów, Kosztowy, Brzezinkę, Brzęczkowice, Mysłowice, Szopienice i Zawodzie. Po drodze odbyło się kilkanaście fotostopów.

Po kilkudziesięciu minutach jazdy byliśmy na dworcu w Katowicach. Przed zjazdem do zajezdni wjechaliśmy jeszcze na ulicę Zabrską, gdzie przez pewien czas był przystanek końcowy dla wielu linii autobusowych w tym również dla 31. Po zaliczeniu tego, zatankowaniu autobusu i odstawieniu go na plac postojowy impreza się zakończyła.

Podsumowując, impreza była bardzo klimatyczna i odbyła się w bardzo sympatycznej atmosferze. Wszystkim, którzy pomogli nam w jej organizacji serdecznie dziękujemy.


Relację sporządził: Jakub Jackiewicz.

fot. Jakub Jackiewicz
Katowice Zarzecze, dawna pętla linii 37bis

fot. Jakub Jackiewicz
Zajezdnia Tychy

fot. Jakub Jackiewicz
Zajezdnia Tychy

fot. Jakub Jackiewicz
Tychy, ul. Stoczniowców

fot. Jakub Jackiewicz
Stare Tychy, ul. Andersa

fot. Jakub Jackiewicz
Tychy, ul. Grota-Roweckiego

fot. Jakub Jackiewicz
Tychy, Tereny Przemysłowe Wschód

fot. Jakub Jackiewicz
Tychy, pętla Paprocany

fot. Jakub Jackiewicz
Pszczyna, Dworzec PKP

fot. Jakub Jackiewicz
Jankowice

fot. Jakub Jackiewicz
Bieruń Stary, Dworzec Aut.

fot. Jakub Jackiewicz
Lędziny, Kopalnia Ziemowit

fot. Jakub Jackiewicz
Mysłowice, Kosztowy

fot. Jakub Jackiewicz
Katowice, Wilhelmina

© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.