Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika imprez: VIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
(9.01.2000)W ramach VIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Telewizja Katowice zorganizowała festyn (koncert) przy swoim budynku na Bytkowie. Wynajęto również wagon typu N (bytomski 954), który dowoził uczestników, a w kulminacyjnym punkcie programu przywiózł grupę dzieci pod samą telewizję i przy tej okazji wystąpił przez kamerami.

Wagon oklejono plakatami Orkiestry, a na dachu zamontowano migające światełka odblaskowe - ponieważ jednak światełka działają tylko na prąd 220V, a takiego w tym wagonie wówczas nie można było znaleźć (wyłącznie wysokie napięcie nominalne 660V), więc na jednym z pomostów ustawiono... agregat prądotwórczy. Z uwagi na hałas jaki wydawało to urządzenie włączone było tylko w wybranych momentach.

Miłośnicy tramwajów, gdy tylko zwietrzyli taką atrakcję jak N-ka w Katowicach towarzyszyli jej praktycznie całą drogę. Była to pierwsza tego typu impreza z udziałem członków i sympatyków Klubu, więc nasza działalność ograniczała się do pomocy przy obsłudze (informowanie pasażerów, pomoc przy obsłudze drzwi, zmiana tablic kierunkowych).

Ogromną atrakcją (dla nas, jako dla "początkujących" miłośników) był zaplanowany na koniec imprezy zjazd do zajezdni przy użyciu łącznika torowego pomiędzy placem Hutników, a Rynkiem w Chorzowie. Łącznik ten używany jest bardzo sporadycznie.

Tego dnia urodziła się również myśl, aby tym klimatycznym wagonem 954 powitać nadchodzące Nowe Tysiąclecie - zostało to później zrealizowane o czym można poczytać tu - relacja z imprezy "N-ką w XXI wiek".

W przejeździe brali udział: Jakub Jackiewicz, Tomasz Kundera, Paweł Niemczuk, Łukasz Pisarek i Andrzej Soczówka. Za nastawnikiem stał Władysław Dąbrowski.


Relację sporządził: Jakub Jackiewicz.

fot. Jakub Jackiewicz
Katowice Plac Miarki

fot. Jakub Jackiewicz
Wełnowiec Plac Alfreda

ze zb. KMTM
Zdjęcie pamiątkowe

© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.