Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika imprez: Wizyta Komisji Unii Europejskiej
(19-20.03.2001)W dniach 19-20 marca 2001 r. w Katowicach zorganizowano konferencję "Dialog społeczny - paneuropejskie korytarze transportowe". Z tej okazji na Śląsk przyjechali członkowie Komisji ds. Transportu, Energii, Infrastruktury i Dialogu Społecznego Unii Europejskiej. Ideą jaka przyświecała organizacji konferencji było uświadomienie władzom samorządowym miast województwa śląskiego, że należy inwestować w ekologiczną komunikację tramwajową, a we wszystkim pomogą europejskie fundusze pomocowe i możliwości uzyskania różnych form dofinansowania. Niestety przykro stwierdzić, ale po latach nasze władze nadal nie dostrzegają szansy w komunikacji tramwajowej traktując ją jako największe zło i przyczynę wszystkich problemów z jakimi się borykają.

W trakcie konferencji członek KMTM, kol. Andrzej Soczówka wygłosił referat pt. "Warunki właściwej koegzystencji różnych trakcji w ramach systemu transportowego, jako czynnik efektywizujący jego działania".

W ramach imprez towarzyszących konferencji zorganizowane zostały dwa przejazdy tramwajowe - 19 marca taborem historycznym, a 20 marca - nowoczesnym. Dzięki temu jednemu przejazdowi Przedsiębiorstwo Komunikacji Tramwajowej w Katowicach otrzymało impuls i zakończyło planowaną od lat odbudowę historycznych wagonów typu N - w zajezdni Chorzów Batory wyremontowano wagon silnikowy N 1100, a w zajezdni Będzin - doczepny 4ND1 1263. Pantograf do wagonu silnikowego (wyglądem zbliżony do oryginalnego) udało się pozyskać dzięki pomocy naszego Klubu, a dokładniej Rafała Bąka.

I tak 19 marca wieczorem, ulicę Wolności w Chorzowie przemierzyła parada N-ek: oprócz historycznego składu 1100+1263 dla którego był to pierwszy oficjalny kurs z pasażerami, paradę uzupełniły liniowe wagony typu N z zajezdni Stroszek: 954 i 1118. Po przyjeździe do zajezdni Chorzów Batory uczestników przywitała orkiestra zakładowa, a w hali warsztatu zorganizowano okolicznościowe przyjęcie. Drugiego dnia, 20 marca, goście podróżowali wagonem 116Nd 802 na trasie z Pętli Słonecznej do Rynku w Katowicach.

Członkowie Klubu obsługiwali oba przejazdy wręczając pasażerom okolicznościowe bilety oraz służąc dodatkowymi informacjami.

Bilety pamiątkowe


Relację sporządził: Jakub Jackiewicz.

fot. Jakub Jackiewicz
Skład historycznych N-ek pierwszy raz razem

fot. Rafał Bąk
Wieczorna parada ulicą Wolności w Chorzowie

fot. Rafał Bąk
Nad całością czuwała Służba Kontroli Ruchu

fot. Rafał Bąk
Wystawa modeli tramwajowych autorstwa Rafała Bąka

fot. Rafał Bąk
Drugiego dnia goście podróżowali Citadisem

fot. Rafał Bąk
Członkowie Klubu w oczekiwaniu na odjazd

© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.