Dziewiąta z kolei Nocna Podróż Bez Spalin pierwotnie planowana była na lipiec i miała odbyć się w Zagłębiu Dąbrowskim. Jednak z uwagi na okoliczności założenia te zostały zmienione. 12 sierpnia 2007 r. likwidacji uległa bowiem stacja ruchu w zajezdni Chorzów Batory. Nie mogło nas więc zabraknąć w ostatnim kursie chorzowskiego tramwaju, jakim był jeden z nocnych pociągów linii 7.
Rozpoczęliśmy pół godziny przez północą wahadłową przejażdżką do Zawodzia i z powrotem. Pojechaliśmy tam wagonem 102Na 168 obsługującym poc. 341, a wróciliśmy pociągiem 711 i wagonem 169 - tym samym, którym zamierzaliśmy imprezę zakończyć. Po powrocie z Zawodzia odbyliśmy drugą wahadłową wycieczkę po Katowicach, tym razem pociągiem 161 (wagonem 105Na 725) na Brynów i z powrotem. Na Rondzie dokonaliśmy przesiadki na powracający do Siemianowic pociąg 122. Na przystanku przy Pętli Słonecznej motorowy pechowo zatrzymał wagon (105Na 340) pod przerywaczem. Przy pomocy współpasażerów jednak uporaliśmy się z tym problem. Szybki przejazd przez siemianowicki plac Skargi i pomknęliśmy do Chorzowa.
Warto wspomnieć, że dzięki obecności wśród nas kontrolerów biletów podróż urozmaicały przeprowadzane przez nich kontrole. W kolejnym tramwaju - pociągu 91 obsługiwanym przez 105Na 491 przyłapany został na jeździe bez biletu młody człowiek. Jego usilne próby uniknięcia kary (łącznie z propozycjami korupcyjnymi) spełzły na niczym. Ponieważ nie posiadał on żadnych dokumentów potrzebna była interwencja Policji. Tak się składa, że trasa linii 9 przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach. Na mijance na Zgodzie oczekiwaliśmy więc na przybycie funkcjonariuszy - pomimo lekkiego opóźnienia tym spowodowanego dojechaliśmy do Bytomia planowo.
W Bytomiu korzystając z chwili przerwy wykonaliśmy zdjęcie pamiątkowe. Później, w oczekiwaniu na nocną "kosę", przejechaliśmy się nocnym wariantem linii 19 do pętli przy Politechnice Śląskiej. Podróż zajęło nam rozmyślanie po co właściwie ten tramwaj tam jedzie, gdyż poza nami w wagonie ("tyrystor" 678) było tylko dwóch pasażerów i obaj jechali tam tylko dlatego, że chcieli dojechać na Stroszek i dodatkowe kursy były im bardzo nie po drodze (a ponieważ poc. 191 jest jedynym jaki jeździ w nocy na tej linii to nie mieli innego wyjścia jak zwiedzać bytomskie trasy tramwajowe).
Po opuszczeniu "19-tki" skierowaliśmy się ku czerwonej stodwójce 169, obsługującej wspominany na wstępie pociąg 711. Po obfotografowaniu jej ze wszystkich stron zaliśmy miejsca. Do zajezdni dotarliśmy punktualnie o 3:49. W wagonie było całkiem sporo pasażerów, gdyż na przystankach wisiały już nowe (obowiązujące od rana, czyli od wyjazdu pociągów dziennych) rozkłady jazdy na których kurs którym jechaliśmy był wykonywany aż do Zawodzia (jego obsługę przejmowała bowiem zajezdnia Stroszek). Pasażerowie jednak musieli przed zjazdem wagon opuścić. Został on następnie dokładnie obfotografowany pozując w bramie zajezdni, po czym udał się zawracać. My tymczasem zebraliśmy się koło dyspozytora, który pełnił do godz. 6:00 ostatnią służbę w tej zajezdni. Pod jego okienkiem zdecydowaliśmy się na jeszcze jedno pamiątkowe zdjęcie.
Tymczasem wagon 169 zawrócił na terenie zajezdni i zgodnie z poleceniami udawał się w ostatni kurs, do swojej nowej macierzystej zajezdni, czyli do Zawodzia. Pierwotnie miał jechać bez pasażerów, jednak najbliższy tramwaj do Katowic był dopiero za kilkadziesiąt minut, a na przystanku oczekiwała grupka chętnych (wysadzonych zresztą wcześniej przed zjazdem). Tak więc tym pozaplanowym kursem dojechaliśmy do Katowic, gdzie wysiadła większość uczestników wycieczki. Impreza zakończyła się o godz. 4:31 na przystanku Zawodzie Zajezdnia.
Relację sporządził: Jakub Jackiewicz. |