Jaworznicka firma Meteor weszła w posiadanie autobusu Jelcz 043, popularnie zwanego "ogórkiem" kilka lat temu. Lecz dopiero teraz nadarzyła się okazja, aby zakończyć jego remont i pokazać szerszej publiczności. Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie, we współpracy z miastem stołecznym Warszawa i innymi instytucjami zorganizował potrójną imprezę - w związku z II Warszawską Nocą Muzeów podczas której zwyczajowo na specjalnych liniach kursują zabytkowe autobusy zwołano I Międzynarodowy Zlot Ogórków, a wszystko to uzupełniono przeniesionym z jesieni V Zlotem Stowarzyszeń Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na te imprezy zaproszono nasz Klub jako stowarzyszenie miłośników oraz firmę Meteor jako posiadacza jelcza-ogórka.
19 maja przed południem zwołaliśmy zbiórkę na dworcu autobusowym w Katowicach. Po przybyciu naszego wehikułu zajęliśmy w nim miejsca i wzbudzając powszechne zdziwienie na ulicach i przystankach wyruszyliśmy w długą drogę do Warszawy, dokąd dojechaliśmy ok. 19:30. Miejscem imprezy była zajezdnia R-9 Chełmska Miejskich Zakładów Autobusowych, z której dopiero co wyprowadzono liniowe autobusy i przeznaczono ją do likwidacji. Tam odbyła się rejestracja uczestników, nasz kierowca udał się do hotelu, a my do wiceprezesa na nocleg.
20 maja odbyły się właściwe imprezy. Na początek seria oficjalnych wystąpień i prezentacja historii "ogórków", po czym uczestnicy z różnych miast polskich i zagranicznych, a także zwykli warszawiacy udali się na plac zajezdni, gdzie prezentowały się poszczególne autobusy. A było co oglądać - zjechało kilkanaście pojazdów, a każdy z bogatą historią. Warszawski Klub zaprezentował przy okazji swoje najnowsze cacko, czyli oryginalnego Jelcza-Berlieta PR100, świeżo po remoncie. Po prezentacji, wywiadach i sesjach fotograficznych autobusy w zgodnym szyku udały się na paradę ulicami miasta. Po powrocie do zajezdni udaliśmy się na obrady zarzadów stowarzyszeń. W tym roku nie miały one specjalnie tematu przewodniego, jednak wymiana doświadczeń z działalności poszczególnych klubów była bardzo cenna.
O 18:20 nasz "ogórek" rozpoczął służbę liniową. W ramach Nocy Muzeów przydzielono mu służbę na linii D (brygada 4/D, a mówiąc po naszemu wóz D/4), która na swojej trasie wiodącej okrężnie z Placu Bankowego przez część Warszawy mijała m.in. Muzeum Miar, Muzeum Archeologiczne, Galerię Zachęta, Muzeum Techniki, czy Muzeum Narodowe, a także kilkanaście innych obiektów kulturalnych. Obsługę w pojeździe zapewnił KMKM. Na wszystkich pięciu liniach kursowało kilkadziesiąt autobusów, ponieważ zabytkowych autobusów było zbyt mało, aby obsłużyć wszystkich chętnych stawkę uzupełniały solarisy urbinetto 10 z firmy Mobilis. Każdy kurs i każdy przystanek to nieprzebrane tłumy chętnych, niestety nie dla wszystkich starczyło miejsc w autobusach. Zainteresowanie było ogromne. Zjazd do zajezdni nastąpił ok. 1:30 w nocy.
Po wrażeniach poprzedniego dnia powrót był spokojny i czasami nawet dość monotonny. Ok. 20:00 wylądowaliśmy w Katowicach, a autobus zjechał do bazy w Bieruniu Starym.
Klub składa serdeczne podziękowania dla firmy Meteor oraz KMKM Warszawa za umożliwienie uczestnictwa w majowych imprezach. Pozdrawiamy również gorąco pana Stanisława, kierowcę ogórka :-)
Relację sporządził: Jakub Jackiewicz. |