Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika imprez: Zlot Ogórków i Zjazd Stowarzyszeń w Warszawie
(19-21.05.2006)Jaworznicka firma Meteor weszła w posiadanie autobusu Jelcz 043, popularnie zwanego "ogórkiem" kilka lat temu. Lecz dopiero teraz nadarzyła się okazja, aby zakończyć jego remont i pokazać szerszej publiczności. Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie, we współpracy z miastem stołecznym Warszawa i innymi instytucjami zorganizował potrójną imprezę - w związku z II Warszawską Nocą Muzeów podczas której zwyczajowo na specjalnych liniach kursują zabytkowe autobusy zwołano I Międzynarodowy Zlot Ogórków, a wszystko to uzupełniono przeniesionym z jesieni V Zlotem Stowarzyszeń Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na te imprezy zaproszono nasz Klub jako stowarzyszenie miłośników oraz firmę Meteor jako posiadacza jelcza-ogórka.

19 maja przed południem zwołaliśmy zbiórkę na dworcu autobusowym w Katowicach. Po przybyciu naszego wehikułu zajęliśmy w nim miejsca i wzbudzając powszechne zdziwienie na ulicach i przystankach wyruszyliśmy w długą drogę do Warszawy, dokąd dojechaliśmy ok. 19:30. Miejscem imprezy była zajezdnia R-9 Chełmska Miejskich Zakładów Autobusowych, z której dopiero co wyprowadzono liniowe autobusy i przeznaczono ją do likwidacji. Tam odbyła się rejestracja uczestników, nasz kierowca udał się do hotelu, a my do wiceprezesa na nocleg.

20 maja odbyły się właściwe imprezy. Na początek seria oficjalnych wystąpień i prezentacja historii "ogórków", po czym uczestnicy z różnych miast polskich i zagranicznych, a także zwykli warszawiacy udali się na plac zajezdni, gdzie prezentowały się poszczególne autobusy. A było co oglądać - zjechało kilkanaście pojazdów, a każdy z bogatą historią. Warszawski Klub zaprezentował przy okazji swoje najnowsze cacko, czyli oryginalnego Jelcza-Berlieta PR100, świeżo po remoncie. Po prezentacji, wywiadach i sesjach fotograficznych autobusy w zgodnym szyku udały się na paradę ulicami miasta. Po powrocie do zajezdni udaliśmy się na obrady zarzadów stowarzyszeń. W tym roku nie miały one specjalnie tematu przewodniego, jednak wymiana doświadczeń z działalności poszczególnych klubów była bardzo cenna.

O 18:20 nasz "ogórek" rozpoczął służbę liniową. W ramach Nocy Muzeów przydzielono mu służbę na linii D (brygada 4/D, a mówiąc po naszemu wóz D/4), która na swojej trasie wiodącej okrężnie z Placu Bankowego przez część Warszawy mijała m.in. Muzeum Miar, Muzeum Archeologiczne, Galerię Zachęta, Muzeum Techniki, czy Muzeum Narodowe, a także kilkanaście innych obiektów kulturalnych. Obsługę w pojeździe zapewnił KMKM. Na wszystkich pięciu liniach kursowało kilkadziesiąt autobusów, ponieważ zabytkowych autobusów było zbyt mało, aby obsłużyć wszystkich chętnych stawkę uzupełniały solarisy urbinetto 10 z firmy Mobilis. Każdy kurs i każdy przystanek to nieprzebrane tłumy chętnych, niestety nie dla wszystkich starczyło miejsc w autobusach. Zainteresowanie było ogromne. Zjazd do zajezdni nastąpił ok. 1:30 w nocy.

Po wrażeniach poprzedniego dnia powrót był spokojny i czasami nawet dość monotonny. Ok. 20:00 wylądowaliśmy w Katowicach, a autobus zjechał do bazy w Bieruniu Starym.

Klub składa serdeczne podziękowania dla firmy Meteor oraz KMKM Warszawa za umożliwienie uczestnictwa w majowych imprezach. Pozdrawiamy również gorąco pana Stanisława, kierowcę ogórka :-)


Relację sporządził: Jakub Jackiewicz.

fot. Krzysztof Bojda
Przed wyruszeniem w drogę, na dworcu autobusowym w Katowicach

fot. Maciej Makula
W drodze do Warszawy, na jednym z przydrożnych parkingów

fot. Krzysztof Bojda
Wystawa Ogórków zgromadziła wielu chętnych

fot. Łukasz Leśniewski
Nasz Ogórek wśród autobusów z innych miast

fot. Jakub Jackiewicz
Przygotowania do wyruszenia na trasę linii muzealnej

fot. Krzysztof Bojda
Tłumy chętnych na przejażdżkę Ogórkiem

fot. Jakub Jackiewicz
Plac Bankowy, tu był przystanek początkowy

fot. Jakub Jackiewicz
Przystanek "Fabryka Trzciny", krótki postój przed dalszą jazdą

fot. Jakub Jackiewicz
Po zakończeniu Zlotu Ogórki rozjeżdżają się do domów

ze zb. Macieja Makuli
Klubowa ekipa na pamiątkowym zdjęciu, na głowach mamy czapeczki podarowane przez organizatorów :-)

fot. Krzysztof Bojda
Obowiązkowy fotostop z Pałacem Kultury w tle

fot. Jakub Jackiewicz
W drodze powrotnej na Śląsk

ze zb. Macieja Makuli
Zmęczeli, ale zadowoleni :-)

© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.