Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika imprez: Wielotrakcyjni Pasjonaci Komunikacji 2009
(24-27.08.2009)Od 24 do 27 sierpnia dziewiąty raz odbył się rajd Wielotrakcyjnych Pasjonatów Komunikacji. W tym roku zwiedziliśmy Zagłębie Dąbrowskie, Rudę Śląską i Piekary Śląskie, a także odbyliśmy spacer wzdłuż linii tramwajowej w Gliwicach. Atrakcji jak zwykle nie brakowało.

ZAGŁĘBIE 2009
(poniedziałek, 24 sierpnia 2009)

Pierwszy dzień rajdu tradycyjnie poświęciliśmy na Zagłębie Dąbrowskie. Realizacja programu odbudowy taboru i infrastruktury przystankowej, wspomaganego pieniędzmi Unii Europejskiej, spowodowała dość znaczną zmianę wizerunku komunikacji autobusowej w tym regionie. Na trasie naszej podróży nie mogło jednak zabraknąć kultowego ikarusa 280, stąd w drodze z Gołonoga (gdzie dojechaliśmy koleją z Katowic) do Huty Katowice opuściliśmy czym prędzej solarisa i skorzystaliśmy z linii 811 - na większości linii łączących Zagłębie z sąsiednimi miastami królują bowiem węgierskie przegubowce. Dalsza część podróży odbyła się już przy pomocy unijnych autobusów - jelczy i solarisów. Najpierw odbyliśmy krajoznawczą wycieczkę linią 84 zwiedzając dzielnice i kolonie otaczające Hutę Katowice, następnie ze Strzemieszyc udaliśmy się do Zagórza. Przy zajezdni PKM przesiedliśmy się do innej linii krajoznawczej. Autobusem linii 90 powiózł nas przez peryferie Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Będzina aż do Osiedla Syberka. Po pokonaniu fragmentu trasy linii 616 na finał przesiedliśmy się do tramwajów, którymi dojechaliśmy do Katowic.

GLIWICE 2009
(wtorek, 25 sierpnia 2009)

Smutna okoliczność likwidacji tramwajów w Gliwicach zmotywowała nas do pożegnania ich w szczególny sposób. We wtorkowy poranek zgromadziliśmy się przy dworcu kolejowym w Gliwicach, aby uwiecznić w pamięci, zarówno własnej jak i aparatów fotograficznych, obraz gliwickich tramwajów. Najpierw przejechaliśmy trasę do pętli w Wójtowej Wsi tramwajem linii 4, po czym udaliśmy się pieszo w drogę powrotną. Spacer wzdłuż torów umożliwiał wykonanie zdjęć, a także toczenie dysput na tematy mniej lub bardziej związane z tramwajami. Spod dworca w Gliwicach w dalszą podróż do Zabrza udaliśmy się znów tramwajem, tym razem linii 1, zaliczając cały gliwicki odcinek linii. Już tydzień później tramwaje przestały tu kursować...

RUDA ŚLĄSKA 2009
(środa, 26 sierpnia 2009)

Uczestnicy przejazdu pokonali w różnych konfiguracjach trasy łączące poszczególne dzielnice Rudy Śląskiej.

PIEKARY ŚLĄSKIE 2009
(czwartek, 27 sierpnia 2009)

Piekarska wycieczka, choć zapowiadała się dość atrakcyjnie, z braku kierownictwa nie odbyła się wg planu. Uczestnicy pozbawieni przewodnika zwiedzali okoliczne trasy wg własnego uznania. Na dworcu autobusowym na Osiedlu Wieczorka odnalazła nas nawet dziennikarka Dziennika Zachodniego.

Napisali o nas:

- "Jelczem przez Śląsk" - Katarzyna Nylec, NaszeMiasto.pl, 04.09.2009 - przeczytaj,

PODSUMOWANIE

W trakcie rajdu Wielotrakcyjni Pasjonaci Komunikacji podróżowali:
- koleją - w PN i WT
- tramwajem - w PN, WT i ŚR,
- autobusem - w PN, WT, ŚR i CZ
- pieszo - we WT.

Zapraszamy na WPK 2010 !


Pozostałe relacje w przygotowaniu...

ze zb. Jakuba Jackiewicza
Sosnowiec Główny

ze zb. Jakuba Jackiewicza
Zagórze Zajezdnia

fot. Jakub Jackiewicz
Strzemieszyce Wielkie

ze zb. Jakuba Jackiewicza
Wójtowa Wieś

fot. Jakub Jackiewicz
Gliwice, ul. Zwycięstwa

fot. Paweł Szałankiewicz (NaszeMiasto.pl)
Piekary Śląskie, Os. Wieczorka

© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.