Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika imprez: 25 lat Zemunów w Polsce
(04.07.2009)W tym roku przypadła 25 rocznica wprowadzenia do eksploatacji Ikarusów - Zemunów w Polsce. W połowie marca 2009 wpadliśmy na pomysł przejazdu okolicznościowego takim autobusem. Po przedstawieniu tej propozycji na zebraniu KMTM zabraliśmy się do roboty.

Pierwszym problemem był sam autobus. Skąd go wziąć? W samym GOPie pojazdy te jeżdżą tylko na przewozach pracowniczych Huty Katowice. Wybór padł więc na Cieszyn.W tamtejszym PKSie kursują jeszcze 3 przegubowe Zemuny. Pierwsza impreza poza GOPem była dla nas sporym wyzwaniem.

4 lipca od samego rana przygotowywaliśmy autobus do wyjazdu, by o godzinie 9:30 podstawić się pod cieszyński dworzec PKS, gdzie czekali uczestnicy imprezy. Gdy wszyscy wsiedli, ruszyliśmy w drogę.

Pierwsza część trasy wiodła przez Pogwizdów, Kaczyce, Kończyce, Strumień gdzie odbyły się fotostopy, a w samym Strumieniu również sklepostop. Później przez Chybie do Skoczowa niezwykle malowniczą trasą przez Landek, Iłownicę, Roztropice i Kowale. Podjazdy były bardzo strome, ale autobus nie dał za wygraną. To również zasługa niezwykle sympatycznego kierowcy. Około godziny 12:40 dojechaliśmy na skoczowski dworzec autobusowy.

Kolejną częścią imprezy był wjazd w góry. Przejechawszy Górki dojechaliśmy do Brennej, a właściwie do samej jej końca - Pętli Węgierski. Po drodze zaliczyliśmy niezwykle udany fotostop pod miejscowym kościołem. W Brennej wykonaliśmy też zdjęcia grupowe z imprezy oraz zaliczyliśmy dłuższą przerwę posiłkową.

Ostatnim etapem był dojazd do przejścia granicznego w Lesznej Górnej. Tam na uczestników czekała niespodzianka, mianowicie wjazd kilkaset metrów za polską-czeską granicę. O godzinie 15:30 ruszyliśmy do Cieszyna, gdzie byliśmy o godzinie 16.

Była to pierwsza impreza terenowa, ale bardzo udana. Wielu ludziom dała możliwość przejechania się kultowym Zemunem. Mimo upału, w autobusie panowała radosna atmosfera.

Napisali o nas:

- "Zemunem po górach" - Łukasz Wojciechowicz, Polski Traker Bus, nr 6/2009 (str. 54-55)


Relację sporządził: Jacek Chryst.

ze zb. Przemysława Wacławka
Brenna, Węgierski - uczestnicy imprezy

ze zb. Jacka Chryst
Cieszyn, baza PKS - organizatorzy imprezy

fot. Jacek Chryst
Kaczyce

fot. Przemysław Wacławek
Kończyce

fot. Przemysław Wacławek
Strumień

fot. Przemysław Wacławek
Landek

fot. Jacek Chryst
Brenna

fot. Przemysław Wacławek
Brenna Węgierski

© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.