Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika imprez: Dzień otwarty zajezdni Będzin
(17.09.2011)Dnia 17 września 2011 r. w zajezdni tramwajowej w Będzinie odbył się Dzień Otwarty. Imprezę tą, organizowaną wespół z Tramwajami Śląskimi S.A. można uznać za bodaj największe przedsięwzięcie "logistyczne" w dotychczasowej historii Klubu - uruchomiono w sumie dwanaście (!) pociągów specjalnych, z czego w czterech, zaangażowanych na liniach okolicznościowych, znajdowała się klubowa obsługa.

Imprezę rozpoczęła o godzinie 11:00 parada tramwajów, której przejazd odbył się na trasie Będzin Zajezdnia - Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy i z powrotem. W przejeździe wzięły udział wagony takie, jak skład zabytkowy N+4ND1 (1100+1263), będziński wagon historyczno-roboczy 4N 1167, Stodwójka (102Na 137R) z Chorzowa Batorego, odrestaurowany 105N 338 - a także wagony liniowe reprezentowane przez zmodernizowane wozy typu 105Na (636 po remoncie w ZUR, 535 po remoncie w poznańskim Modertransie, 761 po modernizacji w MPK Łódź i 625 z nowym designem ścian czołowych). W trakcie przejazdu miało miejsce kilka fotostopów. Na końcu parady swój debiutowy przejazd z pasażerami odbył najnowszy nabytek Tramwajów Śląskich, czyli ex-wiedeński wagon E1 920 po adaptacji do śląsko-dąbrowskich warunków i liftingu w chorzowskim ZUR. Niestety, do celu parady wagon dotarł z opóźnieniem, jednak po pewnym czasie wrócił do zajezdni i cieszył się z minuty na minutę coraz większym zainteresowaniem zwiedzających (wykonując także kurs dla VIP-ów dookoła zajezdni).

Od godziny 11:00 do 18:00 na teren zajezdni mógł wejść każdy. Na placu postojowym można było zwiedzić prezentowane w paradzie wagony, w tym wspomniany już E1, tabor gospodarczy i samochody techniczne Rejonu nr 1 - a także odbyć przejazd pociągami specjalnymi obsługiwanymi taborem zabytkowym i historycznym na trasach do Czeladzi, Dąbrowy Górniczej Gołonoga, Sosnowca oraz uzupełniającej do będzińskiego ronda. Po raz pierwszy zaprezentowano szerokiemu gronu zwiedzających świeżo odremontowane hale warsztatu oraz wozowni (w pierwszej połowie roku zakończyła się termomodernizacja całego obiektu), gdzie zaprezentowano wagony i wystawę historyczną przygotowaną przez Klub. Otwarte były poszczególne warsztaty naprawcze podzespołów, zwiedzający mogli też przyjrzeć się bliska wszelkim interesującym ich częściom wagonów - począwszy od przekroju koła biegowego wagonu 105N, przez kompletny wózek ze Stopiątki i pantograf po rozrusznik czy nastawnik jazdy z wagonu typu N.

Największym zainteresowaniem cieszyła się "nauka jazdy" tramwajem. Każdy chętny mógł ustawić się w kolejce i spróbować własnych sił jako motorniczy pod okiem instruktora - wagony 105N o numerach 2 i 3 pokonały tego dnia na stosunkowo niewielkim terenie setki kilometrów, a w miarę upływu czasu kolejka wydłużała się! Na zajezdni odbył się także pokaz tańca, występ orkiestry zakładowej Tramwajów Ślaskich, prezentacja... transporterów opancerzonych oraz pokaz straży pożarnej. Do tego ostatniego zaangażowano zdjęty ze stanu, ostatni liniowy wagon typu 105N z będzińskiej zajezdni o numerze 515 - został on podpalony, a następnie przy użyciu wszelkich posiadanych środków ugaszony przez strażaków.

Dopisała pogoda i dopisywały humory - pociągi specjalne i liniowe tramwaje przywoziły każdym kolejnym kursem dziesiątki chętnych do odwiedzenia będzińskiej zajezdni. Ogromny rozmach przełożył się na ogromne powodzenie imprezy - pozostaje tylko zapraszać na kolejne w przyszłych latach i dziękować za liczne przybycie!


Relację sporządzili: Łukasz Chrzan, Jakub Drogoś.

fot. Dominik Wójcik

fot. Dominik Wójcik

fot. Dominik Wójcik

fot. Dominik Wójcik

fot. Adrian Pander

fot. Dominik Wójcik

fot. Dominik Wójcik

fot. Dominik Wójcik

fot. Dominik Wójcik

fot. Dominik Wójcik

© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.