Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika imprez: Zlot zbieraczy biletów komunikacji miejskiej
(1.12.2001)Wzorem roku ubiegłego, postanowiśmy i w tym roku zorganizować imprezę nie związaną z żadnym przejazdem konkretnym środkiem transportu. 1 grudnia 2001 roku około godziny 10:00 w świetlicy ZUTiKT-u rozpoczął się Zlot Zbieraczy Biletów Komunikacji Miejskiej. Mimo braku jakiejś oszałamiającej frekwencji można uznać Zlot za udany, bowiem stawiła się prawie cała elita bileterystyczna kraju, od Świnoujścia po Przemyśl. Klub przygotował okolicznościową wystawę, prezentującą posiadane bilety z terenu Górnego Śląska, wydano też monografię górnośląskich biletów.

Na wystawie znalazł się najstarszy znany bilet z terenu Górnego Śląska - bilet Schlesische Kleinbahn, wydrukowany przed rokiem 1922 (nie wiadomo dokładnie, kiedy) w Berlinie. Obok niego podziwiać można było bilety z okresu międzywojennego oraz bilety z czasów wojny - jeden z nich na rewersie posiada reklamę piwa... Lata pięćdziesiąte to bilety WPK Stalinogród, a wśród nich chyba największy rarytas na zlocie - bilet, który wystąpił prawdopodobnie tylko w jednym egzemplarzu! Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte to licznie zachowane bilety jednorazowe i okresowe, także przedsiębiorstw, które włączono w struktury WPK w roku 1976. Na wystawie znalazły się też bilety trakcji mikrobusowej z lat '60 oraz różnego rodzaju legitymacje, przyznające posiadaczom określone uprawnienia. Integracja biletowa w skali kraju w latach osiemdziesiątych nie sprzyjała liczbie emitowanych biletów, do jednakowych legitymacji przedsiębiorstwa drukowały jedynie znaczki. W końcu lat osiemdziesiątych na Górnym Śląsku spotkać można było charakterystyczne bilety firmy Kwadrat oraz bilety z drukarni Tadeusza Kowalczyka. Od tego czasu mozaika biletowa znacznie się wzbogaciła, nie sposób było pokazać wszystkie bilety występujące obecnie...

Główny cel Zlotu został osiągnięty, kolekcjonerzy mieli możliwość wymiany swoich zbiorów. Przybysze z całej Polski prezentowali z dumą własne kolekcje, bardzo bogate i ciekawe. Opowieściom o biletach nie było końca, nadruki, przebitki, hologramy - omówiono dosłownie wszystko. Każdy egzemplarz mógł stać się tematem zażartej dyskusji, od wspólnego biletu KZK GOP i komunikacji w Czeskich Budziejowicach do biletu okresowego z Tarnowa Podgórnego k. Poznania. Bileteryści interesowali się także innymi rzeczami - zaprezentowano kasowniki, automaty biletowe, zegar z rozkładem jazdy i inne komunikacyjne rekwizyty. Wymieniano się nie tylko biletami, lecz także informacjami. Często sama informacja o bilecie jest niezwykle cenna. Wytrawny kolekcjoner, zdobywszy informacje o istnieniu jakiegoś biletu, zrobi wszystko, by go pozyskać do swoich zbiorów. Zebrani wymienili adresy do korespondencji i nawet umawiali się na wymianę konkretnych biletów. Podczas Zlotu wymieniano zarówno białe kruki, jak i popularne egzemplarze - te ostatnie nawet w bloczkach po sto sztuk! Niestety, najciekawsze bilety występują po jednym egzemplarzu - te były tylko do podziwiania. Wszyscy zebrani uznali imprezę za udaną, a pomysł jej organizacji za trafiony. Impreza zakończyła się około godziny 14:00.

A w przyszłym roku Zlot Bileterystów odbędzie się już gdzie indziej...

Więcej informacji:
Wydawnictwa


Relację sporządził: Bartosz Mazur.

fot. Bogusław Molecki
Główny organizator Zlotu i nasze najciekawsze skarby

fot. Bogusław Molecki
Bilety WPK Katowice

fot. Bogusław Molecki
Bilety lat dziewięćdziesiątych

fot. Bogusław Molecki
Giełda biletowa - tym razem w wydaniu ogólnopolskim

fot. Bogusław Molecki
Hit zlotu - "ponad stuletni" bilet KZK GOP ;-)

© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.