Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika imprez: Dni Ziemi 2000 - Zielony Tramwaj
(30.04.2000)Pewnego dnia jeden z naszych młodszych stażem klubowiczów wpadł na pomysł, aby uczcić w jakiś sposób obchody Dni Ziemi. Uniwersytet Śląski organizujący obchody zachwycił się pomysłem darmowego tramwaju i dofinansował nasz pomysł. Od pomysłu do realizacji droga daleka, ale wszystko zostało dopracowane w najmniejszym szczególe.

Był to pierwszy pociąg specjalny uruchamiany na nasz wniosek, który przewoził zwykłych pasażerów. Celem przejazdu była promocja komunikacji tramwajowej jako ekologicznego środka transportu zdolnego do przewożenia dużych ilości pasażerów w krótkim czasie.

Pomysłodawca - czyli Andrzej Soczówka - wraz z trzema innymi klubowiczami stawili się 30 kwietnia 2000r. o świcie w zajezdni Będzin. Tramwaj miał kursować tylko po Zagłębiu Dąbrowskim, gdyż Wydział Nauk o Ziemi Uniwersystetu Śląskiego tam właśnie ma swoją siedzibę. Niestety okazało się, że tablice kierunkowe przygotowane przez pracowników zajezdni nie były zbyt udane, więc przystąpiliśmy do klejenia własnych. Wiele radości dało nam zerwanie z szyby wagonu nalepki "Przewóz na zlecenie KZK GOP".

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami podstawiono nam czerwoną stopiątkę #521 specjalnie dokładnie umytą na tę okazję. Wagon błyszczał się i świecił z daleka. Po ustrojeniu wagonu i zrobieniu kiku pamiątkowych zdjęć o 8:40 wyjechaliśmy z zajezdni w trasę. Na początek trafiliśmy do Milowic. Po drodze odwiedziła nas prof. Maria Z. Pulinowa z Uniwersytetu Śląskiego, która przewodniczyła komitetowi obchodów Dni Ziemi. Po drodze pasażerowie otrzymywali pamiątkowy bilet-ulotkę (sam przejazd był bezpłatny, wagon miał pozaklejane kasowniki). W ulotce było parę słów o historii komunikacji tramwajowej na Śląsku i w Zagłębiu, kilka dat z historii Zagłębia oraz okolicznościowy wiersz.

Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wykorzystali okazji do zrobienia ciekawych zdjęć. Pierwszym miejscem, gdzie odbył się fotostop był wiadukt drogowy na trasie do Zagórza. Fotografowaliśmy nasz tramwaj jadąc w obie strony. Na pętli w Zagórzu mieliśmy okazję zrobić zdjęcie razem z wagonem 102Na o numerze 200. Wagon jest ciekawy podwójnie - po pierwsze w momencie robienia zdjęcia był świeżo po półrocznym remoncie, nie miał nabazgranej reklamy i obsługiwał poc.1504, który to pociąg jest jedynym obsługiwanym przez stodwójkę w Zagłębiu. Kolejnym celem naszej podróży był trójkąt torowy Sosnowiec Okrzei. Tam mieliśmy dłuższą przerwę.

Pod koniec postoju na trójkąt wjechał planowy poc.242. Ciekawa sytuacja wydarzyła się jakiś czas później w Milowicach. Fotografowaliśmy tam "trójwagonowy" pociąg linii 21 (a właściwie 21bis, ale dolepionej karteczki z napisem "BIS" nie widać niestety na zdjęciu).

Z powodu błędnego policzenia rozkładu jazdy na trasie do Czeladzi złapaliśmy 8 minut opóźnienia, co wymusiło wyprzedzanie planowego poc.2208 wewnętrznym torem na pętli. Następnie przez pętlę Huta Katowice pojechaliśmy znów do Milowic. Tam okazało się, że oba tory są zajęte, a my mieliśmy od razu odjazd. Pociąg linii 26 musiał więc wycofać i wjechać na drugi tor w celu umożliwienia nam przejazdu.

Zbliżaliśmy się do końca podróży. Zawróciliśmy na nieużywanej liniowo Pętli Będzińskiej na Pogoni i przez sosnowiecką "Deltę" pojechaliśmy do zajezdni w Będzinie. Po drodze jeszcze odbyliśmy rundę honorową dookoła Ronda Czeladzkiego w Będzinie. Do zajezdni zjechaliśmy o godzinie 15:20. Teraz czekało nas mozolne zdejmowanie ozdób, nalepek i plakatów.

Tramwaj specjalny kursował tego dnia po miastach Zagłębia Dąbrowskiego, przewożąc pasażerów za darmo. Na pamiątkę każdy z podróżnych otrzymał pamiątkowy bilet - ulotkę.

Bilet pamiątkowy

Napisali o nas:

  • w "Gazecie w Katowicach", lokalnym dodatku "Gazety Wyborczej" nr 102/2000 z 2-3 maja 2000 r. na stronie 4 ("Darmowy tramwaj", autorstwa Anny Stańczyk): "Mówię konduktorowi Andrzejowi, że chcę przesiąść się do tramwaju jadącego do Czeladzi. Andrzej patrzy na zegarek, skupia się przez chwilę. A potem recytuje: - Wysiądzie pani na rondzie w Będzinie, poczeka dziewięć minut i wsiądzie do "22". Po dziesięciu minutach będzie pani na miejscu. Wysiadam, czekam, wsiadam i po dziesięciu minutach jestem na miejscu." [Anna Stańczyk]
  • w "Trybunie Śląskiej - Dzień w Zagłębiu", lokalnym wydaniu "Trybuny Śląskiej - Dzień" nr 102/2000 z 2-3 maja 2000 r. na stronie 5 ("Zielony tramwaj linii S", podpisany AGB).

Relację sporządził: Bogusław Molecki

ze zb. Bogusława Moleckiego
Załoga "Zielonego Tramwaju"

fot. Bogusław Molecki
Wyjazd z zajezdni Będzin

fot. Bogusław Molecki
W tunelu zagórzańskim w Sosnowcu

fot. Jakub Jackiewicz
Na trójkącie torowym na ulicy Okrzei

fot. Jakub Jackiewicz
Trójwagonowy pociąg linii 21bis

fot. Jakub Jackiewicz
Na Pętli Będzińskiej

fot. Jakub Jackiewicz
...sprzątanie po służbie

© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.