30 maja 2007 r. w południe w Katowicach podpisana została umowa przekazująca akcje spółki Tramwaje Śląskie S.A. w ręce KZK GOP. Uroczystość odbyła się w galerii "Rondo Sztuki" na katowickim Rondzie im. gen. Ziętka. Uczestniczyli w niej m.in. Minister Skarbu Państwa Wojciech Jasiński, Wojewoda Śląski Tomasz Pietrzykowski, Przewodniczący Zarządu KZK GOP Roman Urbańczyk, Z-ca Przewodniczącego Zarządu KZK GOP i Prezydent Katowic Piotr Uszok, Członek Zarządu KZK GOP i Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, Przewodniczący Zgromadzenia KZK GOP i Prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza, przedstawiciele Zarządu Województwa Śląskiego, władz gmin oraz Zarządu Tramwajów Śląskich S.A. i Biura KZK GOP.
Na miejsce goście i gospodarze przyjechali dwoma specjalnymi tramwajami - zabytkowym wagonem N 1100 i niskopodłogowym 116Nd 810. Trasa wiodła z Rynku do Ronda, po drodze pasażerowie otrzymali pamiątkowe bilety. Wagony kursowały później jeszcze przez chwilę po centrum Katowic, przejazd nimi był bezpłatny dla pasażerów.
Umowę nieodpłatnego przeniesienia własności 100% akcji Skarbu Państwa w spółce "Tramwaje Śląskie" S.A. w Katowicach na rzecz Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego w Katowicach podpisał ze strony Skarbu Państwa Wojciech Jasiński, a ze strony KZK GOP Roman Urbańczyk i Piotr Uszok. Tym samym KZK GOP stał się właścicielem przedsiębiorstwa tramwajowego. Minister Skarbu Państwa uwzględnił wniosek KZK GOP, złożony w trybie art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 z późn. zm.). Umowa dotyczy 100% z 9,5 mln akcji o wartości nominalnej 10 zł każda (czyli o łącznej wartości nominalnej 95 mln zł).
Po podpisaniu umowy oficjele przeszli na przystanek tramwajowy na Rondzie, gdzie zawiązali pamiątkowe wstążki na lusterkach pierwszego tramwaju jaki nadjechał - był to poc. 131 obsługiwany wagonem 105Na 688. Takie same wstążki (z logo KZK GOP i napisem "TRAMWAJE Śląskie są ŚLĄSKIE") motorowi wszystkich pociągów kursujących po Katowicach przywiesili na wagonach ok. godz. 13. Na płycie Ronda grała również orkiestra zakładowa Tramwajów Śląskich. Po powrocie do wnętrza kopuły odbyła się konferencja prasowa.
W kopule ustawiona została również wystawa prezentująca historię komunikacji tramwajowej na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim, przygotowana przez członków KMTM. Przedstawiciele Klubu obecni byli również w specjalnych tramwajach, gdzie rozdawali pasażerom pamiątkowe bilety.
Relację sporządził: Jakub Jackiewicz (© Wojewódzki Portal Komunikacyjny) |