Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika imprez: Wystawa w chorzowskim Skansenie
(01-20.05.2008)Na otwarcie letniego sezonu 2008 nasz Klub skorzystał z zaproszenia Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie i zorganizował wystawę poświęconą historii tramwajów elektrycznych na Górnym Śląsku i w Zagłębiu.


Górnośląski Park Etnograficzny

Wystawa zlokalizowana została w zabytkowym spichlerzu plebańskim pochodzącym z Wojkowic Kościelnych i datowanym na przełom XVII i XIX wieku. Jest to jeden z kilkudziesięciu drewianych obiektów mieszkalnych, gospodarczych, sakralnych, czy rzemieślniczo-przemysłowych pochodzących z Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego i Beskidów.

Na wystawie zaprezentowano: dokumenty i sprawozdania finansowe przedsiębiorstw tramwajowych, elementy umundurowania (znaczki, czapki i marynarki), pamiątki wydawane przez przedsiębiorstwa komunikacyjne, kasowniki i automat biletowy Krab oraz wyposażenie konduktorów (tzw. monetnik), ogłoszenia, rozkłady jazdy i tabliczki przystankowe, a także tablice kierunkowe. Oprócz gablot zwiedzący mogli zapoznać się z "Tramwajowym datownikiem" - tablicami przedstawiającymi historię 110 lat tramwajów elektrycznych na Górnym Śląsku i w Zagłębiu wraz z fotografiami i kolorowym, graficznym schematem rozwoju sieci tramwajowej.

Wystawę uzupełniała gablota w której ustawione zostały modele tramwajów z całego świata. Tę część wystawy przygotował p. Krystian Trzepizur - miłośnik kolei i modelarz. Przed budynkiem ustawiony został słupek przystankowy ZKT-4 Gliwice z lat 90-tych XX wieku, który zachęcał do odwiedzenia wystawy.

Całość udostępniona została zwiedzącym w okresie od 1 do 20 maja. Z początkiem maja chorzowski Skansen inaugurował letni sezon. Nasza wystawa była jedną z wielu atrakcji jakie tego dnia czekały na zwiedzających - w innych częściach skansenu odbywały się m.in. Śląskie Gody oraz przegląd chórów i orkiestr. Od bramy główej Skansenu do miejsca, gdzie odbywała się nasza wystawa można była bezpłatnie podróżować zabytkowym autobusem Jelcz 043 podstawionym przez firmę Meteor Jaworzno.Wystawę przygotowali: Jakub Jackiewicz, Krzysztof Bojda, Sławomir Nadolski, Jakub Drogoś. Relacja i zdjęcia: Jakub Jackiewicz.

© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.