Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika imprez: Świąteczna Jazda z Muzeum Śląskim - Boże Narodzenie 2011
(13.12.2011-08.01.2012)W niezbyt typowej dla tego przedsięwzięcia, bardzo łagodnej zimowej aurze przełomu lat 2011 i 2012 odbyła się już siódma edycja "Świątecznej Jazdy z Muzeum Śląskim", będąca zarazem jej trzecią edycją, w której organizację i przebieg zaangażował się Klub. Łagodna zima sprzyjała i pracy obsługi tramwaju, motorniczych zapewnionych przez chorzowski Zakład Usługowo Remontowy Tramwajów Śląskich S.A. i konduktorów z ramienia KMTM, i frekwencji wśród odwiedzających - a tych świąteczny tramwaj ugościł ponad cztery i pół tysiąca. Tegoroczna bożonarodzeniowa edycja trwała też rekordowo długo - od 13 grudnia 2011 roku do 8 stycznia 2012 roku.

Wewnątrz wagonu N 1100 nie ulokowano tym razem jednej szopki bożonarodzeniowej - było ich aż cztery, każda wyróżniająca się sposobem wykonania. Przykuwały uwagę prace Franciszka Krzenciesy z Kujakowic Dolnych, Józefa Szypuły z Czechowic Dziedzic oraz Ryszarda Kubaszczyka z Koniakowa, największym powodzeniem cieszyła się jednak szopka wykonana przez Józefa Chmielniaka - jest ona repliką obnośnej szopki kolędniczej z czasów II wojny światowej, zwieńczonej aniołem i... umocowanym na specjalnym, ukrytym mechanizmie orłem w koronie, prezentowanym tylko podczas kolędowania w zaufanych, patriotycznych rodzinach. Podróżnych wsiadających do tramwaju witała gwiazda kolędnicza oraz diabeł, zaś ściany wagonu zdobiły rzeźby - prace dobrze znanego gościom "Świątecznej Jazdy" Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej.

Kolejny rekord popularności "Świątecznej Jazdy" utwierdza wszystkich zainteresowanych w przekonaniu, że przedsięwzięcie to ma już znaczną renomę i na stałe wpisało się w pejzaż naszej aglomeracji. Każda z wypraw świątecznego tramwaju w trasę oznacza spotkanie już nie tylko pasażerów z muzealnymi eksponatami wewnątrz wagonu, ale bez mała - starych znajomych: naszych gości, obsługi i zabytkowego wagonu.

W dniu 9 lutego 2012 roku Klub, reprezentowany przez Koordynatora Sekcji Ruchu, odebrał podczas spotkania "Galerii Przyjaciół Muzeum Śląskiego" wyróżnienie w kategorii "partner społeczny" za pomoc przy realizacji akcji. Dyrektor Muzeum Śląskiego, pan Leszek Jodliński, złożył gorące podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu przedsięwzięcia. Nagrodzone zostały także Tramwaje Śląskie S.A. i KZK GOP.


Relację sporządził: Jakub Drogoś.

fot. Dominik Wójcik
Postój na torze przy Domu Mody na katowickim Rynku

fot. Dominik Wójcik
Katowice Szopienice,
ul. Sosnowiecka

fot. Dominik Wójcik
Czeladź, pętla przy
ul. Kombatantów

fot. Dominik Wójcik
W zajezdni Chorzów Batory

fot. Dominik Wójcik
Czeladź, ul. Kombatantów

fot. Dominik Wójcik
Zadowoleni pasażerowie świątecznego tramwaju

fot. Dominik Wójcik
Okolicznościowa wystawa bożonarodzeniowa

© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.